ugeruje ono możliwość zatrzymania procesów starzenia i kojarzy się z próbą ucieczki od swojego wieku. Poza tym mówiąc o anty aging, myślimy przede wszystkim o zewnętrznych przejawach urody, o zabiegach estetycznych, a nie o zdrowiu człowieka. Tymczasem healthy aging to koncepcja, w której wszelkiego rodzaju prozdrowotne porady i działania upiększające pomagają pacjentowi dbać o siebie kompleksowo, przez długi czas, na różnych etapach życia. W Polsce długość życia znacznie się wydłuża, natomiast jeśli chodzi o jego jakość, wypadamy na tle reszty Europy nie najlepiej. Dlatego podejście healthy aging jest tak ważne. Nie możemy przestać się starzeć, ale chodzi o to, żeby starzenie było zdrowe. Żebyśmy jak najdłużej utrzymywali dobrą formę, a nasze samopoczucie i wygląd były możliwie najlepsze.

W jaki sposób to zrobić? Jest kilka istotnych elementów – ich znaczenie można zobrazować poprzez „piramidę długowieczności”. Bardzo ważne jest spojrzenie psychologiczne – to podstawa piramidy. U podstaw zdrowia leży odpowiednie nastawienie do życia, optymizm, ale też umiejętność wyciszenia się, w czym pomóc mogą kontemplacja, joga, medytacja. Kolejne piętro piramidy to porady żywieniowe, czyli indywidualne bilansowanie diety, następnie aktywność fizyczna. Ważne jest też picie wody i prawidłowe oddychanie. Następnie dołączamy do tego mikroodżywianie, ponieważ nie wszystkie problemy można rozwiązać dietą. Mikroodżywianie to interdyscyplinarna dziedzina łącząca elementy dietetyki, medycyny i farmacji. Uczy znajdować połączenia między zaburzeniami zdrowotnymi a ich biochemicznymi przyczynami. U jej podstaw leżą badania nad źródłami chorób cywilizacyjnych. Mikroodżywianie analizuje związki między odżywianiem i zdrowiem pacjenta, pokazując, jaka jest rola mikroskładników w utrzymaniu prawidłowej kondycji komórek. Dążymy do tego, żeby otrzymywały one w odpowiedniej ilości wszystkie składniki, które są im potrzebne do optymalnej pracy. Do stosowania tej koncepcji potrzebna jest duża wiedza biochemiczna i znajomość szlaków metabolicznych w naszym ciele. Na studiach we Francji uczyłam się też norm poszczególnych składników aktywnych – jakie są ich właściwe poziomy w organizmie, jakie parametry o tym świadczą, jakich dawek powinniśmy sobie dostarczać w pożywieniu czy – w przypadku osób o szczególnych potrzebach – w suplementach. Z powodu prowadzonego stylu życia i przebytych chorób wielu naszych pacjentów ma zaburzenia istotnych parametrów zdrowotnych – choćby niedobory witaminy D czy ferrytyny albo stany zapalne w jelitach. Tu potrzebna jest zaawansowana diagnostyka zdrowotna i odpowiednio dobrana suplementacja.

Na szczycie piramidy długowieczności znajdują się zabiegi kosmetyczne. Są one zwieńczeniem, ukoronowaniem wszystkich innych starań. Podkreślają ich wizualne efekty, ale bez zadbania o podstawy nie działają dobrze. Najlepiej więc, kiedy healthy aging zajmuje się kilku współpracujących ze sobą specjalistów. To działania interdyscyplinarne, angażujące lekarzy, kosmetologów, dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów.

Healthy aging sprawia, że kosmetolog jest nie tylko osobą, do której przychodzi się na konkretny zabieg, ale też swego rodzaju przewodnikiem od zdrowia i urody. Jeśli ktoś nie ma konkretnego schorzenia, jego podstawowe potrzeby są zaspokojone, to skupia się na tym, żeby dobrze wyglądać, i trafi a do gabinetu kosmetologicznego.