Guzki krwawnicze, nazywane powszechnie hemoroidami lub krwawnicami, ma każdy człowiek. Ich rolą jest uszczelnianie kanału odbytu. Zdrowe są niewidoczne i niewyczuwalne podczas badania odbytu, chore są powiększone. Na temat hemoroidów krąży wiele nieprawdziwych opinii. Oto najpowszechniejsze z nich.

Dolegliwość dotyka tylko starszych ludzi

Choroba może się pojawić w każdym wieku, ale zwykle dotyka nas około 30. roku życia, a ryzyko jej pojawienia zwiększa się 
z wiekiem. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Według danych medycznych schorzenie dokucza 6 mln Polaków.

Choroba jest skutkiem siadania na zimnej powierzchni

Chorobie sprzyja dieta uboga w owoce, warzywa, ale zbyt obfita w ostre przyprawy, słodycze i alkohol. Powodem może być słabość tkanki łącznej i regularne stosowanie środków przeczyszczających, częste biegunki. Nie bez znaczenia są skłonności genetyczne. Z powodu hemoroidów cierpią niekiedy osoby ciężko pracujące fizycznie oraz sportowcy dźwigający ciężary.

Objawem schorzenia jest ból przy wypróżnianiu

Choroba hemoroidalna może się objawiać na wiele sposobów. Jednym z pierwszych jest świąd odbytu. Nasila się wskutek niewielkich uszkodzeń skóry i śluzówki odbytu. Miejsca te, drażnione kałem, ulegają stanowi zapalnemu, a to jest powodem świądu. Ale silny świąd może być również reakcją alergiczną na stosowane leki, kosmetyki, brak higieny, a nawet silny stres. Bezbolesne krwawienie jest też jednym z objawów. Krew można zauważyć na papierze toaletowym, bieliźnie lub niekiedy w samym stolcu. Ból zwykle współistnieje z innymi schorzeniami, np. szczeliną odbytu czy powikłaniami zapalnymi i zakrzepowymi. O istnieniu hemoroidów mogą też świadczyć trudności z utrzymaniem gazów oraz nietrzymanie stolca.

Raz usunięte hemoroidy, nigdy nie odrastają

Nawet po radykalnej operacji istnieje możliwość powstania nowych hemoroidów. To przecież część splotu naczyń krwionośnych. Jeżeli nie będziemy przestrzegać diety ułatwiającej wypróżnienia i innych zaleceń profilaktycznych, kłopoty powrócą. W leczeniu choroby hemoroidalnej często stosuje się kwas hialuronowy, lek zmniejszający przepuszczalność naczyń.