Na jego funkcjonowanie składa się wiele współgrających ze sobą organów. Jeśli którykolwiek z nich zaczyna szwankować, zaczynają pojawiać się problemy trawienne, a ich najczęstszym sygnałem są bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, kolka, zaparcia lub biegunki. Główną przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego są przede wszystkim niezdrowa dieta oraz nasze złe przyzwyczajenia – nieregularne spożywanie posiłków, czy przejadanie się.

Podstawą przy problemach trawiennych jest zatem zmiana nawyków żywieniowych. Powinniśmy jadać mniejsze posiłki, ale częściej i o stałych porach, co spowoduje, że w pewnym momencie szczyt działania enzymów trawiennych przypadnie na określone pory, a pokarm zostanie dokładniej i szybciej strawiony. Starajmy się również gryźć pokarm dokładniej i wolniej, dzięki czemu do żołądka trafi już dobrze rozdrobniona masa i w rezultacie ułatwi to dalszą obróbkę pokarmu.

Warto również zastosować suplementy diety regulujące proces trawienia. Ich działanie często wiąże się ze specyficznymi wyciągami roślinnymi, np. ekstraktem z karczocha lub sylimaryną pozyskiwaną z ostropestu plamistego. Pierwszy dobrze wpływa na unormowanie przepływu soków trawiennych, utrzymuje prawidłowy poziom lipidów we krwi, a także poprawia pracę jelit. Sylimaryna działa zaś ochronnie na wątrobę regenerując jej komórki – zwłaszcza po spożyciu alkoholu, w trakcie terapii lekami czy po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. W dobie, w której często z braku czasu jadamy cokolwiek, warto zatrzymać się choć na chwilę i zastanowić nad swoim zdrowiem.