lkohol znany jest od ponad 5000 lat, skutki jego nadużycia także. Pomimo to do dziś nie wynaleziono jeszcze substancji, która neutralizowałaby toksyczne działanie alkoholu. Warto jednak pamiętać o sprawdzonych sposobach na kaca, które mogą pomóc nam zniwelować skutki nadmiernego picia alkoholu. Każdy z nas ma sprawdzoną receptę na „choroby dnia drugiego”, większość z nich ma uzasadnienie naukowe, dlatego warto je samemu sprawdzić.

Objawy

Złe samopoczucie występuje zwykle po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Najpopularniejsze objawy kaca, to ból głowy, problemy z koncentracją, światłowstręt i nadwrażliwość na hałas. Są to następstwa spowodowane zaburzeniem funkcji komórek nerwowych. Kolejne dolegliwości wynikają z odwodnienia organizmu – jak pragnienie i suchość w ustach. Im więcej bowiem alkoholu wypijemy, tym więcej wody jest zużywane do jego wydalenia, a sam alkohol ma działanie moczopędne. Spożywając różne alkohole, często mieszamy także różne substancje smakowe, a to te właśnie, oprócz alkoholu, są odpowiedzialne za złe samopoczucie następnego dnia. Drżenie rąk może być objawem hipoglikemii, czyli niedoboru cukru we krwi, związanego ze spożyciem alkoholu. Nudności to efekt obronny organizmu, chroni się on przed przyjęciem większej ilości toksyny, co często ratuje życie. U osób, które nie mają tego odruchu, może dojść do nadmiernego spożycia alkoholu, co grozi nawet śmiercią.

Każdy z nas ma swój sprawdzony sposób na kaca. Każdy organizm jest inny, ale goście w programie „36,6” zdradzili swoje „magiczne” sposoby. Warto sprawdzić ich propozycje:

Zanim zaczniesz pić alkohol:

 1. Przed wyjściem – zjedź obfity posiłek! To spowolni proces wchłaniania się alkoholu.
 2. Możesz sięgnąć po witaminy lub mikroelementy, które mogąw niewielk sposób złagodzić skutki upojenia, warto sprawdzić czy nam pomagają.
 3. Zdecyduj się wcześniej, co będziesz pił – mieszanie trunków zawsze potęguje złe samopoczucie.
 4. Jeżeli palisz, staraj się nie robić tego zbyt często. Łączenie palenia i picia powoduje nałożenie się niekorzystnych oddziaływań na mózg i inne narządy, przez co objawy będą się sumować, a kac będzie większy.
 5. Nie mieszaj alkoholi. Szczególnie alkohole kolorowe sprzyjają powstawaniu kaca. Najlepiej wybrać czystą, zmrożoną, dobrej jakości wódkę. Alkohole „bąbelkowe” działają szybciej, szczególnie pite przez słomkę.

Sposoby na kaca:

 1. Sen. Ważne by się wyspać, kac szybciej atakuje zmęczony organizm. Możesz na noc otworzyć okno.
 2. Prysznic – pozwoli się obudzić, a czysta skóra lepiej oddycha. My zaś poczujemy się choć trochę lepiej.
 3. Dużo pij – by nawodnić organizm. Najlepsze są niegazowana woda mineralna, soki czy nawet kawa, która pomoże zwalczyć ból głowy.
 4. Soki warzywno-owocowe. Dostarczają wielu witamin, a zawarte w nich sole mineralne, potas, magnez świetnie wyrównują zaburzenia elektrolitowe towarzyszące upojeniu alkoholowemu.
 5. Ciepły posiłek – jajecznica czy rosół mogą pomóc przewalczyć kaca. Warto także słuchać swojego organizmu – jedzmy to, na co mamy ochotę, to nasz organizm podpowiada nam czego potrzebuje.
 6. Umiarkowana aktywność fizyczna – spacer, joga czy nawet bieg pozwoli ożywić ciało i umysł. Spora dawka tlenu może postawić na nogi i złagodzić ból głowy.
 7. Sok z kiszonych ogórków, buraków, kapusty, jak również zupy: kapuśniak, żurek, ogórkowa – dostarczają organizmowi witaminy C potrzebuje i wielu elektrolitów, których "skacowany" organizm potrzebuje.
 8. W skrajnych przypadkach można rozważyć zastosowanie kroplówki zawierającej mieszaninę mikroelementów, glukozy i witamin. Kroplówka taka potrafi szybko postawić na nogi. Jej koszt waha się od 200 do 400 zł, jednak jej wykonanie powinno powierzyć się osobie odpowiednio przeszkolonej.

 

Więcej o zdrowiu – w programie „36,6” w każdą sobotę o godzinie 18.00, w telewizji TVN!