Dzieje się tak, ponieważ objawy choroby są często zrzucane na karb przejedzenia, niestrawności spowodowanej stresem, a niekiedy nawet dolegliwości ze strony układu krążenia. Tymczasem te niemiłe objawy są wywołane zarzucaniem zawartości żołądka do przełyku. Charakterystyczna w takiej sytuacji jest zgaga, ale o chorobie refluksowej mówi się, gdy dolegliwości są silne lub często nawracają. Schorzenie zdarza się w każdym wieku, niezależnie od płci. Najczęściej jednak zdarza się po 40. roku życia.

Przyczyny i objawy

Jest ich wiele. Sporadycznie przyczyną kłopotów może być nadużycie alkoholu, obżarstwo, palenie tytoniu. Z medycznego punktu widzenia refluks występuje u osób, które mają zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku, motoryki przełyku, opróżniania żołądka, cierpią z powodu przepukliny, rozworu przełykowego przepony, mają niedobór wydzielania śliny lub przyjmują leki na nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca. Charakterystycznym objawem refluksu jest zgaga, na którą cierpi ponad 90 proc. chorych. Pieczenie w przełyku pojawia się po jedzeniu lub w nocy. Chorzy czują gorycz lub kwas w ustach. Inni mają problemy z przełykaniem lub odczuwają ból przy przełykaniu. Ból w klatce piersiowej może być ostry lub tępy i promieniować do pleców i barków. Zarzucana do przełyku i ust kwaśna treść żołądkowa może uszkadzać szkliwo zębów i prowokować zapalenie dziąseł. W gardle natomiast rozwija się zapalenie, które manifestuje się chrypką, obrzękiem lub drapaniem.

Badania i terapia

Podejrzenie choroby refluksowej musi być zweryfikowane specjalistycznymi badaniami. Zwykle wykonuje się endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, pH-metrię (pomiar zarzucania kwaśnej treści do przełyku) oraz u niektórych osób prześwietlenie przewodu pokarmowego. Celem leczenia jest zlikwidowanie lub zmniejszenie objawów choroby oraz zapobieganie powikłaniom choroby. Leczenie niefarmakologiczne polega na zmianie stylu życia. Z menu eliminujemy potrawy tłuste, napoje gazowane, ostre przyprawy, słodycze, owoce cytrusowe oraz kawę i alkohol. Ostatni posiłek jemy nie później niż 3 godziny przed snem, a śpimy na wysokiej poduszce. Zakazane jest palenie papierosów. Chorzy przyjmują leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, łagodzące zobojętniające kwaśną treść obecną w przełyku oraz pokrywające błonę śluzową ochronną warstwą. Dla chorych dostępne są też leki zwiększające napięcie dolnego zwieracza przełyku.