amica nerkowa występuje nawet u 5 proc. społeczeństwa. Choroba dotyczy głównie mężczyzn, nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do utraty nerki. Jest chorobą układu moczowego, charakteryzuje się powstawaniem litych złogów, inaczej kamieni w drogach moczowych, które przemieszczają się wewnątrz przewodu moczowego w kierunku pęcherza i powodują bardzo silne napady bólowe.

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej

Kamica może pojawić się w wyniku zależności dziedzicznej, ale także z powodu częstych i ostrych zakażeń układu moczowego. Również przyjmowanie niektórych leków, w tym środków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, może być przyczyną powstawania kamieni nerkowych. Kamica nerkowa może też pojawić się w przebiegu takich chorób jak: przerost gruczołu krokowego, choroba Leśniowskiego i Crohna. Chcą zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych powinno się zadbać o prawidłową dietę i picie dużej ilości wody. Zbyt mała ilość płynów prowadzi do zagęszczenia moczu, namnażania się bakterii i powstawania osadu w nerkach.

Leczenie kamicy nerkowej

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak ciągłe parcie na pęcherz, oddawanie niewielkich ilości moczu, pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz podwyższona temperatura ciała, niespodziewany, bardzo silny ból w okolicy pleców lub niżej oraz w okolicy pęcherza należy jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista zleci wykonanie badania moczu oraz dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak USG nerek i jamy brzusznej oraz RTG układu moczowego.

W przypadku stwierdzenia kamicy bezcieniującej najczęściej wystarczy zastosować specjalną dietę i leki, które są w stanie w zasadzie całkowicie rozpuścić kamienie nerkowe. Takie leczenie zazwyczaj trwa kilka tygodni. Natomiast przy kamicy cieniującej leczenie staje się bardziej skomplikowane. Kamieni niestety nie da się rozpuścić i dlatego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Obecnie najczęściej stosuje się rozwiązania mniej inwazyjne, które w polegają na wprowadzeniu do nerek specjalnych wzierników, które rozkruszają kamienie. Klasyczne operacje są rzadkością i stosuje się je jedynie w sytuacji, gdy złogi nerkowe są bardzo duże.

Jednorazowe usunięcie kamienia nie gwarantuje jednak, że nie pojawią się one ponownie. Dlatego należy pamiętać o profilaktyce. Oprócz przestrzegania prawidłowej diety i przyjmowania minimum 2 litrów płynów dziennie warto wspomóc działanie układu moczowego środkami zawierającymi cytryniany oraz substancje takie jak wyciąg z liści brzozy, korzenia pietruszki, naowocni fasoli, które dzięki właściwością diuretycznym ułatwiają przemieszczanie się złogów w kierunku ujścia cewki moczowej oraz działają moczopędnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie.