zym są hemoroidy?

Hemoroidy to potoczne określenie choroby hemoroidalnej. Natura wyposażyła każdego z nas w hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, będące normalną strukturą anatomiczną. U części ludzi dochodzi jednak do ich przerostu i pojawienia się stanu chorobowego.

Kto choruje na hemoroidy i dlaczego?

Na hemoroidy chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, u mężczyzn jest to jednak bardzo częsta przypadłość. Skłonność do choroby hemoroidalnej nierzadko jest dziedziczna, więc mężczyźni, których ojcowie czy dziadkowie zmagali się z tym problemem, są szczególnie narażeni na jej wystąpienie. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się hemoroidów są częste, uporczywe zaparcia, otyłość brzuszna, spożywanie alkoholu, ostrych potraw oraz palenie papierosów. Wszystkie te czynniki powodują poszerzanie się naczyń żylnych, co w konsekwencji może wywołać stan chorobowy. Mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia, kierowcy samochodów ciężarowych, taksówek również są bardziej narażeni na wystąpienie choroby hemoroidalnej.

Jakie są pierwsze objawy choroby?

Wczesne objawy choroby są zazwyczaj dla pacjenta niezauważalne. W początkowych stadiach choroby hemoroidalnej pojawia się krwawienie, różnie nasilone, może być niewielkie i tylko podczas oddawania stolca, potem coraz obfitsze i już występujące niezależnie od niego. Może się też pojawiać uporczywy świąd utrudniający siedzenie, zwłaszcza długotrwałe, związane np. z podróżowaniem czy pracą biurową. Zwykle dolegliwości trwają latami, początkowo nie są ani zbyt nasilone, ani nazbyt dokuczliwe, dlatego pacjenci często je ignorują. U lekarza pojawiamy się dopiero, kiedy guzki wysuną się na zewnątrz i pojawi się powikłanie nie pozwalające siedzieć ani spać. W momencie pojawienia się krwawienia należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z chirurgiem. Nie wolno bagatelizować objawów, bowiem mogą być one wywołane przez wiele chorób, z nowotworem włącznie. Nawet on jednak, odpowiednio wcześnie wykryty, może być całkowicie wyleczalny. Nie próbujmy leczyć się samemu, ani nie zwlekajmy z potwierdzeniem właściwego rozpoznania. Może się okazać, że to, co przez długi czas nazywaliśmy „hemoroidami”, wcale nimi nie jest.

Gdzie szukać pomocy i jak diagnozować hemoroidy?

Jeśli pojawi się u nas problem krwawienia, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, nie wolno nam leczyć się na własną rękę. Diagnostyka choroby hemoroidalnej polega na przeprowadzeniu badania palcem tzw. “per rectum” oraz za pomocą wziernika zwanego anoskopem. W każdym przypadku krwawienia trzeba poszerzyć diagnostykę o rektoskopię lub kolonoskopię. Należy podkreślić, że wszystkie te badania są całkowicie bezbolesne, a kolonoskopia może być wykonywana w pełnym znieczuleniu. Chorobę hemoroidalną powinniśmy leczyć pod kontrolą lekarza chirurga lub proktologa, skierowanie do tych specjalistów można otrzymać od lekarza POZ.

Jak leczy się hemoroidy w początkowej fazie, a jak w zaawansowanej?

Czasem do wyleczenia hemoroidów w początkowej fazie wystarczy zmiana diety, zaprzestanie spożywania alkoholu, palenia papierosów i aktywność fizyczna, pomocna jest też farmakoterapia. Stosuje się leki doustne zawierające diosminę oraz różnego rodzaju maści i czopki. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się są nowoczesne lub klasyczne metody usuwania hemoroidów. Do metod nowoczesnych zaliczamy skleroterapię, zakładanie gumowych opasek na hemoroidy oraz zabiegi laserowe. Są to zabiegi przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, często nie wymagające znieczulenia. Zabiegi klasyczne polegają na chirurgicznym usunięciu hemoroidów, wykonywane są zwykle w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Warto podkreślić, że wszystkie nowoczesne metody walki z chorobą hemoroidalną są mniej inwazyjne, a okres rekonwalescencji pacjenta jest o wiele krótszy niż w przypadku leczenia operacyjnego.