FAKTY O NTM

1. Nietrzymanie moczu to poważny problem, który pojawia się u wielu kobiet. Nietrzymanie moczu nie boli, ale jest bardzo uciążliwym schorzeniem, które ma również wpływ na nasze samopoczucie.

2. Nie pozwól by nietrzymanie moczu wykluczyło cię z życia społecznego i zawodowego. Zastosuj odpowiednią higienę, zadbaj o miejsca szczególnie podrażnione i poczuj się pewnie każdego dnia, w każdej sytuacji. Nie bój się kaszlu czy kichnięcia, koniecznie zabezpiecz swoją bieliznę przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Wybierz najlepszy produkt chłonny, który zapewni ci poczucie czystości przez cały aktywny dzień.

3. Specjalistyczne produkty chłonne są skuteczniejsze w walce z nietrzymaniem moczu niż zwykła podpaska. Są bardziej chłonne i przede wszystkim bezpieczniejsze. Dzięki systemom obiegu powietrza zapewniają komfort przez wiele godzin i chronią przed nieprzyjemnym, kłopotliwym zapachem. Przy wyborze produktu chłonnego należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar oraz kształt specjalistycznej podpaski. Produkt należy dopasować także do codziennej aktywności pacjenta cierpiącego na nietrzymanie moczu. Inna podpaska będzie odpowiednia dla osoby leżącej – większa i bardziej chłonna, inna dla osoby aktywnej, pracującej, uprawiającej sport.

4. Nadmierna wilgoć spowodowana nietrzymanie moczu może taka podrażniać skórę i powodować zaczerwienienia oraz wysypkę. Specjalistyczne produkty chłonne zamykają mocz wewnątrz podpaski lub wkładki i pozostawiają skórę suchą i zawsze świeżą. Ponadto osoby o delikatnej skórze powinny stosować produkty oczyszczające, zmniejszające podrażnienia i łagodzące.

ietrzymanie moczu to choroba przewlekła. Najczęściej dotyka kobiet w podeszłym wieku, ale może pojawiać się także u młodszych pań i u mężczyzn. Choć nietrzymanie moczu jest bardzo powszechnym schorzeniem i dotyczy wielu ludzi, to nie wszyscy niestety wiedzą, jak sobie radzić z tym problemem. Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymania moczu. Pierwszy z nich to nietrzymanie moczu związane z wysiłkiem. Jest to mimowolny, niekontrolowany wyciek moczu, który pojawia się podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu czy kichnięcia. Kolejny rodzaj to nietrzymanie moczu z parcia. Jest to wyciek moczu poprzedzony nagłym, niemożliwym do opanowania parciem naglącym.

Przyczyny nietrzymania moczu

Zakażenia układu moczowego należą do jednych z najczęstszych chorób u kobiet. Mogą one nasilać nietrzymanie moczu i bywa, że jego obecność jest jednym z objawów zakażenia. W celu rozpoznania zakażenia należy wykonać badanie ogólne i bakteriologiczne moczu. Jeśli potwierdzi ono obecność bakterii wystarczy zastosować kurację antybiotykami przez kilka dni i problem znika. Ważne jest jednak by nie lekceważyć zakażenia. Niewłaściwie leczone infekcje nawracają i negatywnie wpływają na jakość życia chorych.

Jednym z podstawowych zjawisk leżących u podstaw nietrzymania moczu są zmiany hormonalne. Wraz z wiekiem, kiedy obniża się poziom estrogenów, zmniejsza się elastyczność mięśni dna miednicy i przepony moczowo-płciowej. Są to te mięśnie, które utrzymują narządy miednicy we właściwym położeniu. Zwiotczałe mięśnie nie są w stanie utrzymać stabilnie wewnętrznej struktury i dochodzi do opuszczania się wspomnianych struktur co prowadzi do nietrzymania moczu, odczuwalnego szczególnie podczas wysiłku.

Kolejnym powodem nietrzymania moczu mogą być porody. Zdarza się to szczególnie u młodych kobiet, ponieważ podczas porodu często dochodzi do rozciągnięcia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy.

Pomimo dużego poziomu hormonów dochodzi do obniżenia napięcia mięśni dna miednicy, ponieważ podczas porodu ulegają one rozciągnięciu i mogą ulec uszkodzeniu. Młode matki często bagatelizują ten problem i uważają taki stan rzeczy za normę. Powinny one jednak zgłosić nietrzymanie moczu lekarzowi i rozpocząć leczenie.

Najważniejsze jest profilaktyka

Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może nie tylko wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, ale także powodować zmniejszenie poczucia własnej wartości. Zapobieganie tej chorobie należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Bardzo ważna w tym przypadku, szczególnie u kobiet, jest regularna aktywność fizyczna. Zdrowy tryb życia, regularne odżywianie oraz zdrowa dieta również pomagają w przyszłości uniknąć problemu nietrzymania moczu. Kluczowe jest także leczenie wszystkich infekcji układu moczowo-płciowego. Szczególnie infekcje przewlekłe, utrzymujące się dłuższy czas wymagają wizyty u lekarza i podjęcia prawidłowego leczenia. W momencie pojawienia się problemu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, pomóc może urolog, ale także ginekolog.