Nietrzymanie, czy też tzw. inkontynecja moczu, to przewlekła choroba, objawiająca się mimowolnym popuszczaniem moczu, co jest związane nawet z niewielkim wysiłkiem fizycznym. Najczęstszym rodzajem tej choroby jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, powiązane z osłabieniem dna miednicy. W tym przypadku, do nagłego wypływu moczu dochodzi w wyniku szybko wzrastającego ciśnienia w pęcherzu moczowym, np. w trakcie śmiechu, kichania czy kaszlu. Kolejnym rodzajem choroby jest nietrzymanie moczu z parcia, tzw. naglące NTM, w którym nawet niewielka ilość moczu powoduje parcie na pęcherz, a w efekcie silną potrzebę oddania moczu. Problem ten objawia się na przykład w trakcie stosunku, czy przy zmianie pozycji ciała. Przyczyną tego mogą być problemy neurologiczne, zapalenie pęcherza, a często też przyczyna jest zupełnie nieznana, co lekarze określają jako zespół nadreaktywnego pęcherza. Ogromny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia NTM mają również porody obniżające napięcie mięśni dna macicy oraz menopauza i wynikający z przekwitania spadek poziomu hormonów płciowych. Szacuje się, że NTM pojawia się u około 80% kobiet po okresie menopauzy i 80% kobiet, które rodziły więcej niż raz. Wśród czynników wpływających na zwiększone ryzyko wystąpienia NTM wymienia się także otyłość i długoletnią pracę fizyczną.

NTM – jak poradzić sobie z problemem?

Przy objawach NTM, pomóc może już wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i właściwy wywiad środowiskowy. Prawidłowe wyniki badania moczu pozwolą wykluczyć infekcję, co powinno skutkować skierowaniem do lekarza ginekologa lub urologa oraz wykonaniem badań USG, czy też badań urodynamicznych. Duże znaczenie ma również swoista profilaktyka – każda kobieta, która zauważy nawet minimalne objawy nietrzymania moczu w różnych sytuacjach, powinna od razu sama podjąć właściwie działania, chroniące ją przed rozwojem NTM. Podstawową formą takich działań są ćwiczenia mięśni dna macicy czyli mięśnia Kegla, odpowiedzialnego za kontrolę zwieracza pęcherza moczowego. Są one niezwykle proste i można je wykonywać praktycznie wszędzie. Wystarczy jedynie napinać odpowiednio mięśnie pochwy przez 10-15 sekund i powtarzać tę czynność kilkanaście razy dziennie. Dotyczy to również świadomego powstrzymywania oddawania moczu – napinane w ten sposób mięśnie również wzmacniają mięśnie dna macicy. Na rynku znajdują się także różnego rodzaju suplementy wspomagające walkę z NTM. Usprawniają one przepływ moczu, wspomagają pracę mięśni oraz wpływają na zdrowie nerek i dróg moczowych, dlatego warto mieć je pod ręką. Przy NTM każda kobieta – niezależnie od stopnia zaawansowania choroby - powinna pamiętać także o odpowiedniej higienie, na co pozwalają różnorodne wkładki higieniczne, czy pieluchomajtki, stworzone właśnie z myślą o kobietach, którym doskwiera problem nietrzymania moczu.

Jeśli towarzyszy Ci wstydliwy problem nietrzymania moczu, pamiętaj  – NTM nie jest wyłącznie chwilową dolegliwością lecz chorobą, która nieleczona, z wiekiem może się jedynie pogłębiać. Co jednak najważniejsze, dolegliwość tę można pokonać i wiele w tym wypadku zależy od Ciebie.