Gdyby zajrzeć do wnętrza członka, można zobaczyć biegnące wzdłuż niego trzy rurki, zbudowane z tkanki przypominającej gąbkę. Dwie z nich to ciała jamiste, grube walce umieszczone po obu stronach prącia. Trzecia rurka to ciało gąbczaste, które obejmuje cewkę moczową i zakończone jest żołędziem. W środku ciał jamistych znajduje sie wiele jamek przedzielonych pasemkami mięśni gładkich. To właśnie do nich dochodzą zakończenia nerwów wywołujących erekcje i hamujących ją. Jeżeli nerwy erekcyjne, ciągnące sie od dolnego odcinka kręgosłupa do penisa, otrzymają silny impuls, biorą górę nad nerwami hamującymi pożądanie. Wtedy jamki ciał jamistych wypełniają się krwią, pęcznieją, zaczynają uciskać żyły doprowadzające krew do penisa. Dzięki temu członek twardnieje i wznosi sie do góry. Jeśli erekcja (wzwód) trwa wystarczająco długo może dojść do satysfakcjonującego obie strony zbliżenia.

Dlaczego zawodzi

Zazwyczaj do zaburzeń erekcji dochodzi po 40. roku życia, natomiast wciąż wzrasta odsetek młodych mężczyzn mających tego typu dolegliwości. Zaburzenia erekcji są zwykle efektem różnych schorzeń ogólno-ustrojowych. Niestety, większość panów lekceważy problem, a winę za brak erekcji zrzucają na nudę w związku, przemęczenie obowiązkami zawodowymi czy tez wynikającymi z wieku mniejszymi potrzebami seksualnymi. 80 proc. zaburzeń ma związek z chorobami. Przyczyną kłopotów najczęściej są niedrożne naczynia krwionośne. Jeżeli tętnice doprowadzające krew do członka są zamknięte przez blaszki miażdżycowe, penis nie może się dokładnie wypełnić krwią i hydraulika zawodzi. Powodem zaburzeń bywają leki przeciw nadciśnieniu tętniczemu, przeciwdepresyjne i uspokajające, moczopędne. Znaczenie ma też podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Podobnie z cukrzycą, która może uszkodzić nerwy erekcyjne. Chwilowe kłopoty ze wzwodem mogą się pojawić przy przeziębieniu. Niebagatelną rolę w życiu seksualnym odgrywa stres. Na tym tle problemy miewają także młodzi mężczyźni, przepracowani i nie mający stałej partnerki. Problemom sprzyja niehigieniczny tryb życia – dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, nałogowe palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i brak aktywności fizycznej. Na udane współżycie wpływ mają także kobiety. Ich zachowanie, np. bierność podczas stosunku, okazywanie rozczarowania z powodu niezaspokojenia jej potrzeb to częste przyczyny porażek we współżyciu. Często nieudany stosunek, zwłaszcza u młodych mężczyzn, może spowodować lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Wtedy lęk przed ośmieszeniem niweczy nawet największe starania partnerki. Ale do zaburzeń erekcji dochodzi i wtedy, gdy mężczyzna jest szaleńczo zakochany lub gdy ma do czynienia z wyjątkowo atrakcyjną fizycznie kobietą. Odzywają się tutaj aspekty psychologiczne. Warto więc zasięgnąć porady u seksuologa. W obecnych czasach dostępnych jest wiele możliwości, możemy zadecydować czy do specjalisty zgłosimy się sami, a może warto skorzystać z terapii dla par.

Jest na to rada

Zburzenia erekcji i trudności w osiągnięciu satysfakcji seksualnej powinny być traktowane tak samo jak dolegliwości serca, nerek czy wątroby. Współczesna medycyna zna wiele skutecznych sposobów na rozwiązanie takich problemów. Jest jeden warunek. Należy udać się do seksuologa, urologa, androloga, a także należy rozmawiać z lekarzem leczącym daną chorobę np. kardiologiem, psychiatrą, neurologiem, diabetologiem. W czasie wizyty u lekarza trzeba być szczerym, nie taić kłopotów, aby lekarz mógł właściwie ocenić sytuację i po zleceniu badań (stężenie cukru, cholesterolu, hormonów, tętno w tętnicach udowych i piszczelowych oraz czucie w okolicy krocza) dobierze odpowiednią kurację.

W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się m. in. zastrzyki, które rozszerzają tętnice penisa. Dzięki temu po 5-20 minutach od iniekcji następuje wzwód, który utrzymuje się około godziny. Efekt zależy od dawki leku. Praktykuje się też nakładanie na penisa specjalnych cylindrów, które blokują odpływ krwi.

Gdy naczynia krwionośne penisa są zniszczone przez blaszkę miażdżycową, lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny, czyli 
wykonanie tzw. bypasów. Są wreszcie różnego rodzaju tabletki, które wspomagają erekcję, dostępne bez recepty. Warto zasięgnąć porady farmaceuty i wspomagać sie suplementacją, która korzystnie wpływa na poruszony powyżej problem. Najważniejsze, abyśmy dbali o zdrowy tryb życia, nie zażywali używek oraz stosowali odpowiednią dietę. Pomoże nam to przez długie lata cieszyć się seksem!