zy zaburzenia erekcji to w obecnych czasach częsty problem wśród mężczyzn?

Częsty. Można przyjąć, że dotyczy jednego na 8-10 dorosłych mężczyzn. To około 300 milionów osób na całym świecie. Zaburzenia wzwodu rzadziej występują wśród młodych mężczyzn, ich częstość wyraźnie rośnie z wiekiem. Z problemami z erekcją zmaga się co trzeci mężczyzna po 50-tym roku życia.

Z czego wynika ten problem?

Wśród starszych mężczyzn są to głównie choroby: zaburzenia krążenia, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, neurologiczne. Problemy ze wzwodem mogą być jednym z pierwszych sygnałów jeszcze nie rozpoznanej choroby układowej, która może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. W takiej sytuacji wczesne podjęcie diagnostyki, profilaktyki i leczenia ma kluczowe znaczenie dla przyszłej sytuacji zdrowotnej mężczyzny. Problemy z erekcją mogą także wystąpić po zabiegach operacyjnych w obrębie miednicy i krocza, np. zabieg usunięcia gruczołu krokowego (rak prostaty). Podczas tego typu zabiegów może dojść do uszkodzenia struktur naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję. Zaburzenia seksualne mogą być także efektem ubocznym leków na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, nowotwory, depresję i wiele innych. Ponadto, nadmierny stres i zadaniowe traktowanie seksu, sprzyjają hamowaniu reakcji seksualnych. Zaburzenia erekcji mogą być także związane z przemęczeniem, deficytem snu, problemami w związku, nadużywaniem alkoholu lub narkotyków.

Czy w świadomości naszego społeczeństwa nadal jest to temat tabu?

O problemach seksualnych wiele mówi się i pisze w mediach, więc temat jest ogólnie znany, choć nieoswojony. Mężczyźni zwykli mówić na temat problemów seksualnych tak, jakby dotyczyły kogoś innego, a nigdy ich samych. Seks jest traktowany przez mężczyzn bardzo ambicjonalnie. Trudno się temu dziwić – stoją za tym mechanizmy ewolucyjne wychwalające płodność oraz potencję. Problemy seksualne są często obiektem żartów. Wokół męskiej seksualności istnieje wiele nierealnych oczekiwań wynikających z braku edukacji. Z drugiej strony, pojawia się coraz większa populacja mężczyzn świadomych potrzeby diagnozowania i leczenia, aktywnie poszukujących pomocy u specjalistów.

Czy sami możemy stwierdzić, że mamy zaburzenia?

Stwierdzenie problemu nie jest trudne. Na początku pojawiają się trudności z utrzymaniem twardości członka podczas współżycia, mężczyzna nie może ukończyć stosunku, nie udaje się uzyskać erekcji. Nie należy mylić jednorazowej niedyspozycji zdarzającej się wielu zdrowym mężczyznom w sytuacji stresu, przemęczenia lub braku wystarczającego podniecenia, z zaburzeniami, które cechują się powtarzalnością i często nasilają wraz z czasem. W przypadku tych ostatnich, zdecydowanie należy udać się do specjalisty, najlepiej lekarza seksuologa.

Jakie są możliwości leczenia zaburzeń erekcji ?

Współczesna seksuologia dysponuje wieloma metodami leczenia zaburzeń erekcji. Najczęściej stosowane są leki doustne przyjmowane krótko przed stosunkiem lub w sposób regularny. Alternatywą są preparaty podawane w zastrzykach do prącia lub wprowadzane w postaci specjalnego kremu do cewki moczowej. Leczenie operacyjne przeznaczone jest dla tych, u których wszystkie inne metody zawodzą lub przyczyną są pewne nieprawidłowości anatomiczne. Natomiast w sytuacjach, gdy u podłoża zaburzeń erekcji leżą mechanizmy psychologiczne lub relacyjne, stosuje się psychoterapię indywidualną lub partnerską. Istotne znaczenie mają także dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednie dostosowanie leczenia współistniejących chorób.