Po pojawieniu się Viagry w Polsce i towarzyszącej temu nagłośnieniu w mediach seksualność Polaków wyraźnie zaczęła ulegać zmianie. Co się konkretnie zmieniło? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie ograniczając się do najważniejszych zagadnień. O sprawach seksu zaczęto rozmawiać, przestał on być tabu. Przykładem tej zmiany jest Internet w którym krąży wiele informacji na temat zaburzeń seksualnych i ich leczenia, wymiana doświadczeń. Zaczął zmniejszać się lęk u mężczyzn przed utratą sprawności seksualnej w wieku dorosłym i późnym. To zawsze było problemem dla mężczyzn. Obecnie wiedzą, że niezależnie od wieku i choroby mogą korzystać z dostępnych i łatwych do stosowania leków. Liczne żarty na temat Viagry są przykładem oddemonizowania lęku przed impotencją, oswojeniem z tym zaburzeniem i traktowania go jako jednej z chorób, którą można leczyć. Coraz więcej mężczyzn z różnymi chorobami i przyjmujących różne leki zaczyna rozmawiać ze swoimi lekarzami o szansach poprawy jakości życia seksualnego dzięki stosowaniu leków „oszczędzających” seks lub uzupełnienie leczenia o leki poprawiające funkcje seksualne, takich jak Viagra.

Równe szanse

Są również inne zmiany obyczajowe. I tak np. w przeszłości starzejący się mężczyźni zazdrościli młodym seksualnej sprawności a młodzi z pewnym lekceważeniem oceniali możliwości w łóżku starszych panów. Obecnie wiek nie ma takiego znaczenia. Szanse uległy wyrównaniu. Dawniej związki mężczyzn z młodymi kobietami budziły wątpliwości co do ich seksualnej atrakcyjności. Obecnie różnica wieku między partnerami nie budzi już z tego powodu poczucia zagrożenia. Kolejny przykład: niejeden mężczyzna, niepewny swej sprawności seksualnej, unikał kontaktu z seksowną kobietą. Przewidywał kompromitację. Obecnie może się przygotować dzięki lekom do takiego spotkania i nie myśleć jak wypadnie.

Większa świadomość

Kampania medialna przyczyniła się również do zmniejszania ryzyka wystąpienia zaburzeń seksualnych. Mężczyźni starają się zapobiegać zaburzeniom erekcji poprzez zmianę odżywania się, unikanie uzależnień, uprawianie sportów, dbanie o wagę, zdrowie.

Sukcesy w leczeniu zaburzeń seksualnych u mężczyzn przyczyniły się do zmian relacji w związkach. Partnerki potrzebujące seksu nakłaniają partnerów do udania się do specjalisty. Dzięki temu aktywność seksualna utrzymuje się w związkach do późnego wieku a nie jak dawniej kończyła się w tzw. Kryzysie wieku średniego.