Home » Urologia » Zatroszcz się o swój pęcherz
urologia

Zatroszcz się o swój pęcherz

pęcherz
pęcherz

Dla naszego pęcherza oznacza to niestety zwiększone ryzyko przeziębienia i zakażenia bakteryjnego. Zagrożenie dla okolic intymnych stanowią także wizyty w publicznych toaletach, kąpiele w basenie i podróże, podczas których nie mamy możliwości właściwego zadbania o higienę.

Kobieca przypadłość

Według medycznych statystyk aż 50-60 proc. kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu zakażenia układu moczowego. U kobiet aktywnych seksualnie, infekcje dróg moczowych diagnozuje się nawet 50 razy częściej niż u mężczyzn. Infekcje powodowane są obecnością drobnoustrojów w układzie moczowym. Najczęściej są to bakterie Escherichia coli. Problem dotyka przeważnie pań z uwagi na specyficzną budowę cewki oraz jej umiejscowienie w niewielkiej odległości od odbytu, co sprzyja przenikaniu bakterii jelitowych do układu moczowego.

Jakie objawy wskazują na zakażenie dolnych dróg moczowych, popularnie nazywane zapaleniem pęcherza moczowego?

– częste oddawanie moczu (częstomocz),
– nieprzyjemny zapach moczu,
– wzmożone parcie na pęcherz,
– uczucie bólu i pieczenia pod koniec oddawania moczu,
– krwiomocz.

Nie należy lekceważyć zakażenia dolnych dróg moczowych – nieleczone lub niewłaściwie leczone schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład problemów z nerkami. Jeśli wystąpi gorączka, ból w okolicach nerek, nudności lub wymioty, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak sobie pomóc?

W walce z infekcjami dróg moczowych ważna jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja okolic intymnych i dobór odpowiednich kosmetyków. Godne polecenia są specjalne płyny do higieny intymnej. Ich antybakteryjne właściwości chronią okolice intymne, a obecność kwasu mlekowego pomaga odbudować fizjologiczną mikroflorę bakteryjną. W podróży, podczas treningu i w innych sytuacjach, w których zachowanie odpowiedniej higieny strefy intymnej jest utrudnione, warto sięgnąć po oczyszczające i odświeżające chusteczki do higieny intymnej. Zawarte w nich łagodne, niepodrażniające substancje myjące chronią okolice intymne, a także wpływają na poprawę komfortu i zdrowia tych sfer.

Jak postępować jeżeli już dojdzie do zakażenia dolnych dróg moczowych? Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych substancji w leczeniu zakażenia dolnych dróg moczowych jest furagina, dostępna w Polsce bez recepty. Na początkowym etapie infekcji warto więc sięgnąć po lek, który ją zawiera. Furagina działa bakteriostatycznie na szerokie spektrum drobnoustrojów hamując rozwój infekcji układu moczowego. W razie potrzeby można dodatkowo zastosować leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Trzeba pamiętać, że leczenie furaginą trwa 7-8 dni i nie powinno się go przerywać nawet w przypadku szybkiej poprawy samopoczucia. Niedoleczone infekcje mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Jeżeli ból, pieczenie i częstomocz nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Nieleczone zakażenia dolnych dróg moczowych mogą prowadzić do poważnych komplikacji, z uszkodzeniem nerek włącznie.

Postaw na profilaktykę

Stare powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” w przypadku pęcherza jest zawsze aktualne. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu moczowego? Zadbaj o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – minimum 2 litry dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Bakterie, które tak chętnie rozwijają się w pęcherzu, w kwaśnym środowisku nie mają wielkich szans na przeżycie. Kwaśny odczyn moczu zapewni picie dużej ilości wody z cytryną i przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy C, której doskonałym źródłem jest czarna porzeczka. Dużą ilość witaminy C znajdziemy również w aronii, żurawinie, aceroli i owocach dzikiej róży. Skorzystaj z dostępnych na rynku licznych preparatów wspomagających pracę układu moczowego. Są to przeważnie kapsułki zawierające pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego, wyciąg z owoców żurawiny, pokrzywy czy pietruszki, które w naturalny sposób chronią drogi moczowe.

Nie wstrzymuj moczu, odwiedzaj toaletę tak często, jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, aby oddawać mocz do końca, ponieważ pozostawianie go w pęcherzu powoduje namnażanie się bakterii. Korzystając z publicznych toalet pamiętaj, aby nie siadać bezpośrednio na desce. Zawsze używaj jednorazowych nakładek higienicznych, które uchronią Cię przed bakteriami. Jeżeli należysz do osób, które borykają się z problemem nawracającego zakażenia dróg moczowych, wypróbuj specjalne kosmetyki – płyny i chusteczki do higieny intymnej, które pielęgnują i chronią okolice intymne.

Next article