Home » Wzrok i słuch » Miejmy nasze oczy pod kontrolą
Wzrok i słuch

Miejmy nasze oczy pod kontrolą

oczy-pod-kontrola
oczy-pod-kontrola

Wzrok to zmysł szczególnie ważny, a w epoce wszechobecnych monitorów, ekranów i telewizji, urasta chyba do najważniejszego „wprowadzacza danych” ze świata do mózgu.

Maciej Karczewski

Optometria Karczewski Toruń

Miejsce, rekomendacja, opinia

To sposoby stare jak świat, ale nadal jakże trafne. Zawsze warto zasięgnąć opinii u znajomych okularników, kogoś z rodziny czy pracy, gdzie robił ostatnie swoje okulary czy soczewki kontaktowe. Warto zapytać, dlaczego właśnie w tym, a nie w innym salonie. W tak intymnej sprawie, jak korekcja jakiejś naszej wady, ułomności – a taką jest ponad wszelką wątpliwość wada wzroku – decyzje takie były najczęściej przemyślane. Myślę, że warto zaufać firmom z ugruntowaną opinią na lokalnym rynku, które widać i o których słychać w naszym środowisku. Wybierajmy raczej znane i sprawdzone zakłady optyczne. Unikajmy sklepów, gdzie okulary są sprzedawane obok torebek, podrabianych kosmetyków, czy kuponów totolotka. To najczęściej nie wróży, ani wygranej, ani dobrego widzenia.

Badanie wzroku i dobór szkieł okularowych

To chyba najważniejsze kryterium wyboru miejsca, w którym nabędziemy nasze nowe okulary. Tylko zakup w salonach, gdzie możemy zbadać wzrok, gdzie czekają na nas okuliści lub optometryści da nam pewność, że zostaniemy obsłużeni kompleksowo. Bardzo trudno jest znaleźć rozwiązanie problemu, kiedy badamy się w jednym miejscu, kupujemy oprawy w innym, czy w internecie, a same szkła zlecamy zamontować jeszcze komuś innemu. Rozmyta odpowiedzialność to kłopoty z serwisem, ponownym badaniem i jakże często naraża nas to na „spychologię” w ustaleniu właściwej diagnozy. Pamiętajmy, że nowoczesne technologie optyczne, które dają wielki komfort widzenia, wymagają równie wysokich kwalifikacji i zwyczajnej kompetencji. Trudno o nie w internetowych e-sklepach, punkcikach obok recepcji w przychodni czy na bazarku. Nigdy nie dopasowujmy samym sobie okularów grzebiąc w koszach w supermarketach, czy na stacji benzynowej. Owe „gotowce”, to masowo produkowane pseudosoczewki – wytłaczanki z plexi. A kiedy sami dobieramy sobie moce szkieł, najczęściej wybieramy za duże i możemy trwale uszkodzić sobie wzrok. Nigdy nie kupujmy okularów bez poprzedniego badania, bez dopasowania opraw i bez świadomości, do czego mają być używane. Większość tzw. „dobrych salonów optycznych” oferuje takie badania, warto więc zaufać i powierzyć swoje oczy specjalistom.

Certyfikaty i karty gwarancyjne

Wszystkie wielkie firmy optyczne produkujące soczewki okularowe, do każdej pary swoich soczewek dodają tzw. paszporty okularowe. To podobne do kart kredytowych certyfikaty, zawierające nazwę soczewek, parametry, moce, numery seryjne i opisy uszlachetnień szkieł. Pytajmy o takie certyfikaty i stanowczo domagajmy się ich wydania wraz z zakupionymi okularami. To nie tylko potwierdzenie naszych praw gwarancyjnych, ale także potwierdzenie „oryginalności” produktów. Niestety, szczególnie w e-sklepach, bardzo często zostajemy zwyczajnie oszukani. Zamiast soczewek czy opraw pokazanych na stronach www, dostajemy podróbki z dalekiej Azji, oprawy z jedną sprytnie zamieniona literką w nazwie, które nigdy obok oryginału nawet nie leżały. Bezimienny i schowany za monitorem laptopa sprzedawca internetowy, bardzo często wykorzystuje naszą łatwowierność. Bądźmy ostrożni.

Podsumowując

Ufajmy naszym subiektywnym odczuciom, słuchajmy rekomendacji „okularników”, wybierajmy sprawdzone miejsca i specjalistów, ale przede wszystkim… kierujmy się, jak we wszystkim, zdrowym rozsądkiem. Nasze oczy są tego warte.

Next article