dy ponad 25 lat temu ktoś w Polsce wpadł na szalony pomysł noszenia miękkich soczewek kontaktowych – czekało go sporo wysiłku. Weterani najdłużej noszący soczewki do dziś zadają to pytanie: Katowice czy Warszawa? Najpierw jeździło się bowiem do Katowic, potem doszedł warszawski ośrodek specjalistyczny.

Sam wyjazd to jeszcze nie wszystko. Po badaniach okulistycznych czekało się przez miesiąc na wyprodukowanie soczewek! Późniejszy etap warszawski to już znaczny postęp. Niektóre moce były dostępne na miejscu. Można było wyjechać z wymarzonymi soczewkami od razu na oczach, by wrócić po 30 dniach na wizytę kontrolną.

Soczewki noszone były w trybie 2-letnim. Osobno kupowało się pojemniczek z zatrzaskowymi koszyczkami. Do przechowywania soczewek używano soli fizjologicznej. Jej zakup także stanowił problem. Pielęgnacja polegała na codziennym gotowaniu pojemniczka z soczewkami przez 10 minut! Jeśli ktoś tego nie zrobił wieczorem, to musiał czekać, aż soczewki ostygną! Banalny wyjazd na biwak stanowił więc nie lada wyzwanie. Uszkodzenie bądź zgubienie soczewek było sporą stratą, zarówno czasową, jak i finansową.

Inne realia, oczekiwania oraz technologie

Wzrok to poważna sprawa. Dobranie soczewek kontaktowych wymaga wizyty u okulisty lub oftalmisty. Reszta to już kompletnie inna rzeczywistość. Pielęgnacja soczewek stała się znacznie prostsza. Najbardziej popularne soczewki kontaktowe nosi się w trybie miesięcznym, przechowuje w systematycznie wymienianym pojemniku, który dołączony jest do płynu dezynfekującego.

Nieustanne przemieszczanie się, częste podróże, powszechne korzystanie z urządzeń z ekranami do oglądania oraz czytania informacji, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, przedłużone godziny aktywności to czynniki powodujące znaczne obciążenie wzroku. Człowiek jednak się nie zmienił – nadal oczekuje komfortu, dlatego soczewki oraz płyny do ich pielęgnacji są stale udoskonalane.

B-LENS – Wyprodukowane w Holandii, dostępne w sieci Rossmann

Miesięczne soczewki kontaktowe B-LENS BIO mają wyprofilowane, zaokrąglone brzegi. Mniej punktów styku z powierzchnią oczu minimalizuje obciążenie rogówki. Cieńsze krawędzie przepuszczają więcej tlenu, co pozwala na wydłużenie czasu ich noszenia. Biokompatybilny, niealergizujący materiał BioxyGMA wspomaga nawilżenie. Asferyczny kształt zapewnia lepszy kontrast widzenia w słabo świetlonych pomieszczeniach, wieczorem oraz podczas nocnego prowadzenia samochodu.

Do pielęgnacji soczewek kontaktowych dostępne są specjalne płyny, których kompozycja bardzo się zmieniła. Składniki są bardziej naturalne, odpowiadają występującym w organizmie człowieka. Płyn do oczu wrażliwych B-LENS to preparat wielofunkcyjny z systemem Hydraflex oraz prowitaminą B5. Jego zalety docenią szczególnie kobiety, gdyż idealnie usuwa pochodzące z makijażu oczu osady.

Wymagającym użytkownikom polecamy płyn do oczu bardzo wrażliwych B-LENS EXCLUSIVE typu All-in-One. Znakomicie nadaje się do pielęgnacji soczewek kontaktowych najnowszej generacji, bio-kompatybilnych oraz silikonowo-hydrożelowych. Wchodząca w skład płynu karnozyna to przeciwutleniacz, który wspiera naturalne mechanizmy obronne rogówki. Hialuronian – naturalna substancja nawilżająca zmniejsza parowanie, mające wpływ na wysuszanie się oczu i soczewek. Witamina B5 pielęgnuje, odżywia i nawilża rogówkę oczu.

Krople do przemęczonych oczu B-LENS DROPS z witaminą B5 nawilżają, odżywiają i pielęgnują oczy, chroniąc przed suchością oraz podrażnieniami. Są odpowiednie do wszelkich typów miękkich soczewek kontaktowych. Krople B-LES można zakraplać bezpośrednio do oka lub na soczewki przy ich zakładaniu.

Produkowane w Holandii soczewki i płyny do pielęgnacji B-LENS znajdziesz w jednym z 1100 sklepów sieci Rossmann.