Kto choruje na POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to choroba którą można leczyć i aktywnie zapobiegać jej powstaniu. Rozpoznajemy ją najczęściej w grupie osób po 40. roku życia aktywnie palących tytoń lub takich, które wcześniej paliły przez wiele lat. Bierne palenie ma także charakter obciążający ryzykiem rozwoju POChP. Według statystyk spośród osób palących tytoń 40 proc. ma szansę zachorować na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Jak wielu jest chorych?

POChP znajduje się na trzecim miejscu jako przyczyna umieralności ludzi na świecie. Według danych WHO na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, a co roku 3 mln umiera z powodu tej choroby. W Polsce choruje ok. 2-2,5 mln osób ale tylko 500 tys. wie, że ma POChP i przyjmuje leki. 80 proc. chorych nie wie, że u podstawy ich duszności stoi POChP. Z powodu za późno rozpoznanej POChP chorzy umierają 10 lat wcześniej niż ich rówieśnicy – często nie dożywając emerytury.

Kiedy udać się do lekarza?

Chorzy na POChP kaszlą i okresowo odksztuszają plwocinę. W momencie kiedy pojawia się duszność wysiłkowa, choroba jest już zaawansowana. To ostatni dzwonek, aby wykonać badanie spirometryczne. Spirometria jest niezbędna do rozpoznania POChP. Warto ją wykonywać także u kaszlących pacjentów – im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym lepsze będą efekty leczenia. Podstawą leczenia POChP jest zaprzestanie palenia tytoniu. Nie jest łatwo rzucić palenie. Warto wcześniej wykonać test motywacji i jeśli z 12 pytań na 6 damy odpowiedź twierdzącą – warto spróbować. Dodatkowo lekarz zbada stopień uzależnienia od nikotyny testem Fagerstroma i zapisze odpowiednie leki ułatwiające wytrwanie w niepaleniu.

Jakie są możliwości leczenia?

Obecnie leczenie POChP bardzo się zmieniło. Mamy do dyspozycji wziewne leki rozszerzające oskrzela, które zmniejszają uczucie duszności, poprawiają zdolność do wysiłku, zmniejszają ilość zaostrzeń, poprawiają jakość życia chorych. Każdy lekarz wypisujący inhalator powinien przeszkolić pacjenta w zakresie prawidłowego inhalowania leków. Aby otrzymać szyte na miarę leczenie, warto pomóc lekarzowi w podjęciu odpowiedniej decyzji. Wypełnienie testu mMRC lub testu CAT (dostępne na stronie www.astma-alergia-pochp.pl) pomoże dopasować odpowiednie leczenie do stanu pacjenta.

Jak zwiększyć efektywność leczenia?

Prawidłowo dobrane i prawidłowo stosowanie leki to podstawa sukcesu ale chorzy z POChP po uzyskaniu poprawy często je odstawiają. Po roku tylko 30 proc. kontynuuje leczenie. Różne są tego przyczyny: brak zrozumienia, że POChP to przewlekła choroba, znużenie trudnymi schematami leczenia, itp. Można temu zaradzić edukując chorego i jego rodzinę aby dawała mu wsparcie w chwilach zwątpienia. Zastosowanie nowoczesnych systemów inhalacyjnych, np. dwa leki w jednym inhalatorze – poprawia compliance pacjenta – wpływając na motywację do kontynuowanie leczenia. Obecnie można leczyć POChP stosując leki raz dziennie. A raz dziennie, z jednego inhalatora, to chorzy lubią najbardziej. Jeden inhalator zamiast kilku, zmniejsza poczucie choroby i zachęca do regularnego stosowania. Wszyscy na tym korzystają. Niestety w Polsce taka terapia nie jest jeszcze refundowana. POChP to choroba wielonarządowa rozpoczynająca się w płucach, ale dotykająca również: układ krążenia, układ krzepnięcia, układ mięśniowy, układ kostny, ośrodkowy układ nerwowy. Im dłużej trwa, tym większe spustoszenie powoduje w całym organizmie. Wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona daje nadzieję na normalne życie.