Dla osób z alergią wziewną groźne są nie tylko pyłki traw, ale również wszystkie środki, które zawierają chlor, amoniak, benzen oraz węglowodory, takie jak rozpuszczalniki organiczne oraz silne aromaty. Powietrze w domu alergika musi być czyste. Nie palmy zatem kadzidełek czy świec zapachowych.

Spartańska sypialnia

Proste, łatwe do czyszczenia i odkurzania meble, łóżko z materacem z pianki poliuretanowej to podstawa wyposażenia. Materace z traw mogą nasilać objawy alergii, nie mówiąc już o tym, że będą kryjówką dla roztoczy. Rezygnujemy z ciężkich zasłon, wełnianych i futrzanych narzut, poduszek z pierza itp. Poduszki i kołdry wietrzmy na mrozie lub w słońcu. To zabija roztocza, ale nie usuwa alergenu. Dlatego, np. po wymrożeniu pościeli należy ją starannie odkurzyć. Najlepiej w specjalnych workach, które można podłączyć do odkurzacza. Sypialnia musi być często sprzątana, a podłoga ścierana na mokro. Tu nie ma miejsca na książki i kwiaty bo gromadzą kurz.

Łazienka bez grzybów

W łazience alergika muszą być wentylatory, które utrzymają odpowiednią wilgotność, bo gdy jest jej za dużo rozmnażają się grzyby i pleśnie. Wszystkie urządzenia, które znajdują się w łazience, należy często myć. Usuwamy dywaniki, a wilgotne ręczniki suszymy na balkonie.

Wszystko w szafkach

Kuchnia to miejsce, gdzie królują drobiazgi. Aby nie osiadał na nich kurz,
trzymajmy je w szafkach lub pojemnikach. W kuchni nie ma miejsca na kwiaty, bo w ziemi mogą być grzyby i pleśnie. Raz na 2-3 miesiące przeglądamy zawartość szafek, aby usunąć z nich przeterminowaną żywność, na której rozwija się pleśń.

Wspólna przestrzeń

W przedpokoju najlepsza jest łatwo zmywalna podłoga z terakoty lub desek. Ściany w całym domu warto pomalować antyalergiczną farbą, którą można przecierać wilgotną szmatką. Ograniczmy się do lekkich, łatwych do prania zasłon lub rolet. Im mniej bibelotów i kwiatów, tym przyjaźniejsza przestrzeń dla alergika.