Jama ustna i ustna część gardła są mocno aktywne fizjologicznie. Tutaj odbywa się żucie, połykanie, następuje wstępna obróbka pokarmów, poza tym okolica ta odpowiedzialna jest za artykulację, odczuwanie smaków oraz stanowi początek układu oddechowego. Tu także występują skupiska ochronnej tkanki chłonnej. Nietrudno więc sobie wyobrazić, że przy takiej aktywności, ból po operacji w tej okolicy może być dosyć dokuczliwy.

Przygotowanie do zabiegu

W łagodzeniu bólu po operacjach w obrębie jamy ustnej i gardła bardzo ważne jest zarówno przygotowanie prewencyjne, jak i pooperacyjne. Jako działania prewencyjne rozumie się uzyskanie od lekarza informacji jak przygotować się do zabiegu, na czym polega operacja, czego można się spodziewać w okresie pooperacyjnym. Dzięki temu będziemy czuli się spokojniejsi i bezpieczni.

W przypadku dzieci istotne jest, aby po operacji nie płakały, ponieważ płacz powoduje napinanie się mięśni gardła i niepotrzebny dodatkowy ból. Oczywiście obecność rodzica działa na małego pacjenta uspokajająco.

Stosowane techniki operacyjne

Innym ważnym aspektem powodującym ograniczenie bólu pooperacyjnego jest stosowana technika zabiegu. Precyzję współczesnej operacji zapewnia posługiwanie się endoskopem oraz używanie sprzętu optycznego powiększającego obraz pola operacyjnego, dzięki czemu rana po operacji jest mniejsza, gładsza i okres pooperacyjny mniej bolesny.

Uśmierzanie bólu po zabiegu

Leczenie farmakologiczne jest kolejnym elementem związanym z wykonaną operacją. Leki przeciwbólowe stosuje się według indywidualnych potrzeb pacjenta i w odpowiednim czasie. Przez 2 tygodnie zabronione są medykamenty z kwasem acetylosalicylowym – mogą wywołać krwawienie. Ponadto po zabiegach w obrębie jamy ustnej i gardła w łagodzeniu bólu pomagają spraye adhezyjne na bazie olejów roślinnych jak olej z nagietka, rokitnika. Minimalizują uczucie dyskomfortu w obrębie gardła, jamy ustnej np. po zabiegu tonsillektomii.

Rola diety

Poza leczeniem farmakologicznym przez 14 dni po zabiegu istotna jest właściwa dieta. Zalecane są potrawy lekkostrawne, papkowate, np.: gotowane mięso, gotowane warzywa, zupy-kremy. Należy pić dużo płynów. Szczególnie dobrze tolerowane są napoje zimne, ponieważ obkurczają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk. Zimne desery również są wskazane. Powinno się unikać potraw gorących, smażonych i mocno przyprawionych, kwaśnej żywności i cytrusów. Warto również w tym czasie ograniczyć spożycie soli.

W okresie gojenia w gardle będą się tworzyły żółte naloty (niektórzy kojarzą to z infekcją grzybiczą). Jest to naturalny proces gojenia się, który utrzymuje się przez krótki czas i często powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Poza tym można się spodziewać bólu ucha, który jest tzw. bólem udzielonym i ustępuje po wygojeniu się gardła.

Reasumując, okres po operacji w obrębie jamy ustnej i gardła może być nieprzyjemny, ale zachowując wszelkie zalecenia i stosując odpowiednie leki przebiegnie on bez problemów i dyskomfortu.