Astma to przewlekła choroba zapalna oskrzeli wywołana najczęściej przez uczulające nas alergeny. Kaszel, świsty podczas oddychania , napadowa duszność to objawy tej podstępnej choroby. Nieleczona poważnie utrudnia życie chorym, wcześnie rozpoznana daje szanse na satysfakcjonujące („zdrowe” ) życie.

Dlaczego chorujemy?

Astma częściej występuje u osób z Atopią czyli wrodzoną predyspozycją do uczulania się na powszechnie występujące w otoczeniu czynniki. Roztocza kurzu domowego, pyłki, alergeny pokarmowe – zdrowym nie szkodzą ale u alergików wywołują reakcje obronną układu immunologicznego w postaci przewlekłego zapalenia. Organizm zupełnie niepotrzebnie (broniąc się przed wymyślonym wrogiem ) wytwarza obrzęk błony śluzowej oskrzeli, produkuje nadmierną ilość śluzu, kurczy oskrzela i w wyniku tych mechanizmów pojawiają się typowe objawy astmy (duszność, świsty, kaszel).

Jak rozpoznać chorobę?

Astmę rozpoznajemy na podstawie charakterystycznych objawów (duszność, kaszel, świsty podczas oddychania) którym towarzyszy zmienne ograniczenie przepływu powietrza przez układ oddechowy. Zmienność charakteru i czasu występowania objawów jest typowa dla astmy ale powoduje problemy z postawieniem odpowiedniego rozpoznania. Jeśli uda się udowodnić że oskrzela osoby chorej były zwężone to w prosty sposób potwierdza rozpoznanie. W tym celu wykonujemy badanie spirometryczne które mierzy ilość i czas w którym powietrze przepływa przez kolejne partie układu oddechowego. Wynik badania bywa prawidłowy w połowie przypadków tej choroby i nie należy wyciągać pochopnych wniosków, że prawidłowy wynik oznacza wykluczenie choroby.

Rozpoznanie i co dalej?

W oparciu o wywiad i wyniki badań dodatkowych lekarz rozpoznaje astmę, jej rodzaj i stopień kliniczny choroby. To ważny moment.

W zależności od  objawów choroby otrzymacie Państwo odpowiednie leczenia zawierające jeden lub kilka leków przeciwastmatycznych. W terapii astmy podstawą jest stosowanie sterydów wziewnych. To bezpieczne i skuteczne leki podawane wziewnie bezpośrednio tam gdzie toczy się proces zapalny. Podanie leków drogą wziewną pozwoliło zmniejszyć dawki leków na tyle aby zachować siłę działania przy braku poważnych działań niepożądanych. Wziewne sterydy zmniejszają stan zapalny oskrzeli  zmniejszając kaszel ,świsty i duszność. Redukują  obrzęk błony śluzowej, oskrzela się rozszerzają , zmniejsza się ilość gęstej, lepkiej wydzieliny. Należy je stosować codziennie a korekta leczenia (zwiększenie lub zmniejszenie dawek) nie powinna być częstsza niż co 2-3 miesiące.

Jak stosować leki wziewne, aby efekty były najlepsze?

W terapii astmy stosujemy głównie leki wziewne. Dzięki temu małą dawką leku uzyskujemy duży efekt kliniczny. Niestety aby w pełni skorzystać z efektu działania tych preparatów należy dokładnie wiedzieć i umieć zastosować w praktyce zasady aerozoloterapii.

Nieumiejętne stosowanie powoduje że ponad połowa chorych otrzymująca leki wziewne leczy się nieskutecznie. Leki wziewne są dostępne w inhalatorach ciśnieniowych pMDI, inhalatorach proszkowych DPI lub podawane w nebulizacji.

Nie ma jednego super inhalatora. Każdy chory wymaga „ uszytej na miarę” terapii. Lekarz powinien przeszkolić chorego jak prawidłowo używać inhalator a jeśli chory ma kłopoty w inhalacji to zmienić terapie na inną – bardziej przyjazną choremu. Można także odwiedzić szkołę dla chorych na astmę, szczegóły www.astma-alergia-pochp.pl

Monitorowanie efektów leczenia-zadanie chorego czy lekarza?

Nadzorowanie efektów leczenia to oczywiście rola lekarza ale bez pomocy chorego nie jest w stanie dobrać odpowiedniej terapii. Na początku leczenia objawowego chorego leczymy stosując co najmniej 2 leki ale w trakcie leczenia terapia ulega zmianie. W ocenie objawów choroby można wykorzystać prosty Test Kontroli Astmy TKA który składa się z pięciu pytań. Odpowiedzi na te pytania pozwolą Państwu ocenić czy  astma jest dobrze leczona.

Wykonaj test – wejdź na stronę : www.astma-alergia-pochp.pl