Zagrożenie wzrasta wraz z liczbą partnerek lub partnerów seksualnych. Globalnie liczba osób dotkniętych wirusem to ok. 630 mln, przy czym zakażenie dominuje w grupie ludzi młodych, w wieku 18- 28 lat.

Nowotwór jamy ustanej a wirus HPV

Wirus HPV indukuje niebezpieczeństwo rozwoju raka płaskonabłonkowego zlokalizowanego w różnych częściach organizmu. Stawiane są hipotezy, że wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego w normalnej błonie śluzowej jamy ustnej może doprowadzić za ok. 20-30 lat do raka płaskonabłonkowego. Nowotwór jamy ustnej „zagnieżdża” się przeważnie w obszarze języka (50 proc.). Innym miejscem, które sobie wybiera, jest dno jamy ustnej (15–20 proc.). Sporadycznie atakuje policzek lub podniebienie. Wcześnie rozpoznany i leczony daje szanse przeżycia na poziomie 80–90 proc. Niepokojące objawy to: bolesna zmiana w obrębie warg, dziąseł lub wewnętrznej części jamy ustnej, wyczuwalny językiem guzek lub zgrubienie w obrębie policzka, białe lub czerwone plamki na dziąsłach, języku lub we wnętrzu jamy ustnej, bóle języka czy szczękościsk, zmiana głosu.

Świadomość społeczna przede wszystkim

Problemem jest deficyt wiedzy pacjentów na temat rakotwórczego wpływu zakażenia HPV w etiologii raka jamy ustnej. Trzeba pamiętać, iż istnieje silna korelacja pomiędzy występowaniem raka szyjki macicy i penisa a nowotworami złośliwymi jamy ustnej. Bada-
nie przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych obejmuje badanie wzrokowe i palpacyjne szyi, owłosionej skóry głowy oraz twarzy, a także jamy ustnej i gardła. Można wykonać specjalny test na nosicielstwo HPV. To rodzaj badania molekularnego DNA wirusa HPV metodą PCR (od ang. Polymerase Chain Reaction).

Leczenie i profilaktyka

Istnieją szczepionki chroniące przed HPV (głównie typu 16 i 18, 6 i 11). Optymalnie szczepionkę podaje się w wieku 11–12 lat, ale zaleca się też dziewczynkom i kobietom 13-26-letnim. Wstępne wyniki pokazują, że w przypadku kobiet starszych, aktywnych seksualnie szczepionka redukuje ryzyko zachorowania. Sugeruje sie, by także chłopcy byli szczepieni przeciwko wirusowi przenoszonemu drogą płciową.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest szeroko rozpowszechniony. 
Posiada ponad 100 odmian o różnym 
natężeniu ryzyka zachorowania na raka. 
Z reguły przebieg choroby nie daje żadnych symptomów. Większość zakażeń HPV ustępuje samoczynnie w okresie 
do dwóch lat dzięki mechanizmom 
immunologicznym.

HPV jest zaliczany do wirusów proliferacyjnych. Oznacza to, że jest przekazywany poprzez kontakt z zakażonymi wydzielinami.

Przyjmuje się, że nawet około 50 proc. populacji ludzkiej w ciągu swojego 
życia przechodzi zakażenie HPV.

Zakażenie wirusem HPV najbardziej rozpowszechnione jest wśród osób 
dorosłych w wieku 18-28 lat.

Zapobieganie zakażeniom HPV (bezpieczne życie intymne i szczepienia) oraz jak najwcześniejsze Wykrywanie stanów przedrakowych (badanie cytologiczne) pozwalają uniknąć zagrożenia, jakim jest rak szyjki macicy – drugi co do 
częstości występowania nowotwór 
złośliwy u kobiet.