Dieta i higiena przede wszystkim

Warto wiedzieć, że niektórzy mają naturalnie ciemniejsze zęby od innych, a szczęściarzom, którzy od urodzenia cieszą się reklamową bielą, zęby też z czasem mogą zżółknąć lub ulec przebarwieniu. Ma na to wpływ przede wszystkim rodzaj diety i stopień dbałości o higienę jamy ustnej. Jak łatwo się domyślić, zęby nie lubią palenia papierosów i spożywania takich napojów jak kawa, herbata czy czerwone wino. Pozytywne oddziaływanie na stan i kolor naszych zębów ma za to ich prawidłowa pielęgnacja czyli ich dokładne mycie dobrze dobraną szczoteczka, regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowej oraz płukanie ust odpowiednimi płynami. Warto też przynajmniej raz w roku wybrać się do dentysty i oczyścić szkliwo z nalotu i kamienia, a zęby od razu staną się jaśniejsze.

Sprawdzone patenty na biel

Zabieg wybielania zębów u lekarza stomatologa należy do najbardziej skutecznych, ale również najdroższych metod rozjaśniania uzębienia. Na szczęście, w drogeriach kosmetycznych i aptekach, mamy już spory wybór produktów, dzięki którym szybko i bez utraty fortuny poprawimy wygląd zębów. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią pastę do zębów, posiadającą właściwości wybielające i niski współczynnik ścieralności (RDA), aby nie zniszczyć szkliwa. Taka pasta rozjaśni zęby o 1-2 tony, ale przy większych przebarwieniach jej skuteczność będzie ograniczona. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup specjalnych nakładek wypełnionych żelem wybielającym, które zakłada się w domu na ok. 20 minut przez kilka kolejnych dni. Metoda ta pozwala w całkowicie bezpieczny sposób skutecznie wybielić zęby i usunąć przebarwienia, nie wywołując przy tym nadwrażliwości. Efekt zabiegów wspomoże stosowanie wybielającego płynu do płukania ust.

Niebezpieczne, domowe sposoby na wybielanie zębów

Na rynku dostępnych jest wiele metod wybielania zębów rekomendowanych przez stomatologów – od przywracania bieli laserem w gabinecie poprzez systemy nakładek, pasków i zaawansowanych past wybielających. Mimo to, nadal wiele osób próbuje rozjaśnić zęby na własną rękę posiłkując się radami krążącymi w Internecie. Do najpopularniejszych, domowych środków wybielających należą cytryna, soda oczyszczona, sól i węgiel. Niestety ich stosowanie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szkliwa, przed czym przestrzegają dentyści:

  • wcieranie/płukanie zębów sokiem z cytryny – kwas zawarty w cytrynie działa destrukcyjnie na zęby – osłabia szkliwo i powoduje ich demineralizację, co prowadzi nie tylko do rozwinięcia próchnicy, ale także wywołuje nadwrażliwość tkanek;
  • wybielanie sodą oczyszczoną – soda działa wybielająco, jednak stosowana w wysokim stężeniu może wpłynąć negatywnie na szkliwo, osłabiając je i narażając na przebarwienia;
  • czyszczenie solą – szczotkowanie ust lub płukanie ust roztworem solnym może na krótką metę przynieść pożądane efekty, jednak stwarza realne ryzyko uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

Pamiętajmy więc, aby wybielając zęby korzystać tylko z metod i produktów przebadanych klinicznie i polecanych przez stomatologów.