Home » Zęby » Co służy naszym zębom?
Zęby

Co służy naszym zębom?

zdrowe zęby
zdrowe zęby
Magdalena Siuba-Strzelińska

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH. Współrealizator projektów dotyczących zwalczania nadwagi i otyłości w Polsce. Organizator konferencji i wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Współautor publikacji z zakresu dietorpofilaktyki i dietoterapii chorób niezakaźnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Zdrowe i mocne zęby to nie tylko wynik częstych wizyt u dentysty czy codziennego ich szczotkowania. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta, która wpływa zarówno na prawidłowy wzrost zębów jak i zapobiega rozwojowi chorób zębów m.in. próchnicy.

Cukier – wróg numer 1

Dla zachowania zdrowych i mocnych zębów ważnym elementem jest ograniczenie spożycia cukru, który jest pożywką dla bakterii w naszej jamie ustnej. Duże spożycie cukru przyczynia się do powstawania kwasów, które uszkadzają szkliwo zębów. W Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży, eksperci Instytutu Żywności i Żywienia przekreślili cukierki jako symbol słodyczy, by dać jasno do zrozumienia, że w zdrowej diecie nie ma miejsca na słodycze. Produkty zawierające skrobię, mogą przyczynić się do wytwarzania kwasów przez bakterie. Zamiast cukru, można natomiast używać ksylitolu, który nie jest metabolizowany przez bakterie i nie wpływa negatywnie na zdrowie zębów.

Mleko i jego przetwory to podstawa

Produkty mleczne są przede wszystkim źródłem wapnia, głównego budulca zębów. Jego odpowiednia ilość w diecie przyczynia się do wzmocnienia szkliwa i chroni zęby przed erozją. Zawierają także fosfor, który, tak jak wapń, bierze udział w procesie wzrostu i mineralizacji zębów. Wyrównują, szkodliwe dla zębów, niskie pH w jamie ustnej. Dodatkowo produkty mleczne zawierają lipidy, które tworzą na powierzchni zębów ochronną powłokę przed działaniem kwasów i pobudzają wydzielanie śliny.

Napoje dla zdrowia zębów

Częste spożywanie napojów słodzonych i gazowanych może osłabiać szkliwo. Napoje te bogate są w cukier, a napoje gazowane dodatkowo w kwasy: m.in. cytrynowy, jabłkowy, węglowy, ortofosforowy i askorbinowy jako przeciwutleniacz, które przyczyniają się do erozji szkliwa. Spożycie soków owocowych również powinno być ograniczane na rzecz spożycia surowych owoców. Ważne, aby nie pić soków przed snem i w nocy, a najlepiej, aby były pite w czasie posiłków. Napoje alkoholowe również mają działanie proerozyjne, gdyż zawierają szkodliwe kwasy. Najkorzystniejsze jest picie niegazowanej wody.

Częstotliwość i konsystencja posiłków ma również znaczenie

Podjadanie to prosta droga do rozwoju próchnicy. Ślina oczyszcza zęby z resztek pokarmów i ma działanie neutralizujące kwaśne środowisko w jamie ustnej (40 minut-2 godzin od posiłku), co sprzyja zdrowiu naszych zębów. Najlepiej posiłki spożywać co 3-4 godziny. Również spożywanie posiłków bezpośrednio przed snem, szczególnie bogatych w cukier, nie jest korzystne, gdyż podczas snu zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, mającej działanie oczyszczające. Jeżeli mamy już ochotę na coś słodkiego, to mniej szkodliwe dla zębów będzie spożycie deseru podczas posiłku niż pomiędzy posiłkami. Warto również skonsultować się z dietetykiem w Centrum Dietetycznym Online utworzonego w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia.

Next article