Home » Zęby » Jak zadbać o ładny uśmiech i zdrowe zęby?
zęby

Jak zadbać o ładny uśmiech i zdrowe zęby?

higiena jamy ustnej
higiena jamy ustnej

Według danych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego przeciętny polski 12-latek ma średnio aż cztery zęby zepsute z powodu próchnicy, Polak między 35. a 45 rokiem życia ma 25 zębów stałych, a po 65 roku życia tylko dziewięć. Mimo ciągłej poprawy tego stanu, dane są i tak zatrważające i plasują nas w niechlubnej czołówce zaniedbanych stomatologicznie krajów Unii Europejskiej. Niestety wiele Polaków jest nieświadomych jak ważna jest poprawna i pełna higiena jamy ustnej oraz jakie znaczenie ma w profilaktyce wielu chorób.

Michał Kaczmarek

znany jako Tata Stomatolog, lekarz dentysta, Maestria Dental and Face Clinic w Warszawie

Jak mawiał Hipokrates „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i trzymając się tej sentencji opisze, jak zadbać by nasz uśmiech był nie tyle ładny i zdrowy, ale był naszą inwestycją w lepszą przyszłość. Według Instytutu Badawczego Kelton Global aż 47 proc. badanych uważa, że piękny uśmiech jest niezastąpionym narzędziem podczas spotkań biznesowych, czy rozmów o pracę.

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda…” słowa piosenki, którą zna chyba każdy Polak. Jak trafnie one opisują co robić by mieć ładny i zdrowy uśmiech. Tak więc po pierwsze, szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie, według ekspertów rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem. Szczotkowanie powinno trwać 2 minuty. Dodatkowymi artykułami uzupełniającymi poranną i wieczorną higienę jamy ustnej jest nitka dentystyczna.

Niezmiernie ważnym aspektem odpowiedniej higieny jamy ustnej jest stosowanie indywidualnie dobranego płynu do płukania jamy ustnej. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, rozwiązaniem na pełne, rutynowe dbanie o zdrowie zębów i jamy ustnej jest połączenie szczotkowania, nitkowania oraz płukania jamy ustnej.

Dla osób mających problem z posługiwaniem się szczoteczką manualną, zalecane jest stosowanie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, wg badań oczyszczają one dużo skuteczniej powierzchnie zębów z płytki bakteryjnej. Kolejnym punktem na drodze ku zdrowym zębom są regularne wizyty u lekarza dentysty. U dzieci zakłada się, że wizyta kontrolna powinna być co 3 miesiące, a dorosłego co 6 miesięcy. Niestety ten punkt jest bardzo często pomijany przez pacjentów, szczególnie jeśli pacjentowi nic nie dolega. Odpowiednia profilaktyka jest niezbędna, żeby w przyszłości nie pojawiły się poważne problemy w postaci chorób jamy ustnej.

Oprócz badania i ewentualnie prostego leczenia, na takiej wizycie może być przeprowadzona profesjonalna higienizacja, czyli ściągnięcie kamienia, piaskowanie osadów, polerowanie oraz wykonanie zabiegów związanych z profilaktyką fluorkową. Ważnym aspektem bez próchnicowego uzębienia jest nasza dieta, nisko węglowodanową i z jak najmniejszą ilością kwasów, aby uniknąć ataku niekorzystnych czynników na nasze zęby.

Nie zapominajmy też o tym, że gdy już zęba utracimy, to musimy go czymś uzupełnić. Dzisiejsza stomatologia niesie wiele możliwości przez estetyczne odbudowy na własnych zębach lub implantach. Niestety brak jednego zęba, może nieść za sobą dalsze konsekwencje zdrowotne. Powoli i trwale dochodzi do mechanicznych uszkodzeń zębów, w związku z przeciążeniem, a w następstwie prowadzi to do utraty większej ilości zębów. Pogłębiające się braki zębowe wpływają na niekorzystną zmianę rysów twarzy (np. zapadanie się policzków, zapadanie kącików ust), problemy z żuciem pokarmów, czego efektem mogą być kłopoty ze strony układu pokarmowego oraz zmiany w stawie skroniowo żuchwowym, mogące prowadzić do bólów głowy.

Nawiązując do wstępu, przygodę z dbaniem o swoje zęby najlepiej zacząć od pierwszego dnia życia. To na barkach rodziców spoczywa przekazanie oraz edukacja ich dzieci na temat prawidłowych nawyków higienicznych, chodzenie na regularne wizyty dentystyczne oraz ewentualne leczenie.

Next article