Home » Zęby » Prostowanie i wybielanie zębów u seniorów
Zęby

Prostowanie i wybielanie zębów u seniorów

Prostowanie-i-wybielanie-zębów-u-seniorów-WP
Prostowanie-i-wybielanie-zębów-u-seniorów-WP

Lek. dent. Katarzyna Piórkowska

O pięknych i zdrowych zębach marzymy niezależnie od wieku. Chcemy, żeby były białe, proste i zadbane. Podstawą dbania o stan jamy ustnej jest odpowiednia, regularna higiena oraz odwiedzanie gabinetu stomatologa na wizytach kontrolnych. Jednak czasem chcemy także zrobić coś więcej – np. wybielić lub wyprostować zęby. Ale czy w starszym wieku takie zabiegi mają sens? Oczywiście. Prawda jest taka, że korzyści ze stosowania aparatu ortodontycznego i wybielania zębów, może odczuć każdy z nas, bez względu na wiek.

Co seniorom daje prostowanie zębów?

Aparat ortodontyczny jest w stanie znacząco polepszyć estetykę naszego uśmiechu i to właśnie dlatego tak wiele osób się na niego decyduje. Wyprostowanie zębów oprócz tego, że daje nam ładniejszy uśmiech, sprawia, że łatwiej je nam oczyścić, a w związku z tym minimalizujemy ryzyko rozwoju dolegliwości i chorób, takich jak: próchnica, szybkie odkładanie się kamienia i osadu czy stan zapalny dziąseł. Jednak w przypadku osób starszych jego zastosowanie jest jeszcze szersze niż by się mogło wydawać – nie zawsze chodzi tylko o zmianę wyglądu.

Często leczenie ortodontyczne może być bowiem etapem przygotowującym np. do zabiegu wszczepienia implantu (jeśli pacjent posiada braki w uzębieniu) lub w celu poprawy warunków do wykonania estetycznej, funkcjonalnej odbudowy protetycznej. Zdarza się, że wskutek utraty nawet jednego zęba, reszta z nich zaczyna się przemieszczać i wykonanie odbudowy protetycznej, czy wszczepienie implantu bez wcześniejszego poprawnego ustawienia zębów jest niemożliwe. Zatem oprócz zniwelowania wad zgryzu, stomatolodzy poprzez aparat przygotowują pacjenta do dalszego leczenia protetycznego, aby korony, mosty, protezy czy implanty mogły poprawnie funkcjonować w jego jamie ustnej.

Wybielanie u seniora coraz bardziej popularne?

Wybielanie to zabieg, który możemy wykonać niezależnie od wieku i zawsze po zastosowanej metodzie wybielania, kolor będzie jaśniejszy, niż ten wyjściowy. Dlatego nie ma znaczenia, kiedy zdecydujemy się na zabieg – zęby można bez problemu wybielać także w starszym wieku. Warto jednak wiedzieć, które metody wybrać. Najczęściej stosuje się wybielanie lampą lub nakładkami to właśnie te dwa sposoby charakteryzują się najwyższą skutecznością, potwierdzoną przez stomatologów. Pamiętajmy, że zabiegi wybielania najlepiej jest wykonywać pod okiem doświadczonego stomatologa, w profesjonalnym gabinecie, bowiem wybielanie w domu, na własną rękę może być bardzo nierozsądne. Dopiero po konsultacji, stomatolog sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do wybielania, a także dobierze optymalną metodę, dzięki której szybko, skutecznie i bezpiecznie odmłodzimy i rozjaśnimy nasz uśmiech.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów?

Zawsze zanim przystąpimy do wykonania jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego należy zacząć od konsultacji i diagnostyki. Większość osób może zarówno prostować, jak i wybielać zęby, ale to lekarz dentysta powinien ocenić stan zębów i przyzębia. Przeciwwskazaniem są niewyleczone zęby czy uczulenie na składniki preparatów. Ponadto, obu zabiegów nie powinno się wykonywać w ciąży, podczas karmienia piersią czy w przebiegu choroby Parkinsona. Jednak głównym przeciwwskazaniem jest choroba zębów i przyzębia.

Pamiętajmy także, że nie wybielają się zęby martwe (można je wybielić w inny sposób – poprzez wybielanie kanałowe, w którym specjalną wybielającą substancję aplikuje się w kanały zęba), korony ani mosty, dlatego wybielanie dobrze jest przeprowadzić przed rozpoczęciem leczenia protetycznego. Przed samym wybielaniem warto też wykonać zabieg higienizacji i fluoryzacji oraz wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki.

Next article