Home » immunologia 6 » Jak się mają choroby przenoszone drogą płciową?
immunologia 6

Jak się mają choroby przenoszone drogą płciową?

iestety, wiedza o chorobach przenoszonych drogą płciową jest niewielka. Ludzie mylą HCV z wirusem brodawczaka ludzkiego. Bardziej, w kontakcie z krwią, boją się zakażenia HIV niż HIV. I przede wszystkim – NIE BADAJĄ SIĘ. Dlaczego? Bo to ciągle tematy tabu. Nie mamy podstawowej wiedzy o zdrowiu seksualnym. Jak coś nam się pojawi na narządach płciowych, to nie bardzo wiemy co z tym zrobić. Mężczyźnie nie bardzo wiedzą do jakiego lekarza się udać. I czekamy. A jak objawy nam minął to cieszymy się, że problem sam się rozwiązał.

A jednak problem dalej jest.

Choroby przenoszone drogą płciową w większości dają objawy. Jeśli mamy ból, pieczenie, swędzenie, ból przy oddawaniu moczu, jakieś zmiany w okolicach narządów płciowych, nowe, nieprzyjemne wydzieliny TRZEBA udać się do lekarza. Kobieta do ginekologa, mężczyzna do urologa. Pierwsze objawy mogą samoczynnie minąć, ale nie oznacza to, że choroba sama zniknęła. Często wchodzi w formę utajoną i dalej wpływa na nasze zdrowie tylko bez zewnętrznych objawów. Są też choroby wirusowe jak HIV czy HCV które latami mogą nie dawać zewnętrznych objawów. Tylko badanie w ich kierunku może wykryć chorobę, 3 miesiące od sytuacji ryzykownej.

Fundacja Edukacji Społecznej prowadzi w Warszawie dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać badanie w kierunku HIV. Każdy test poprzedzony jest rozmową z doradcą, której celem jest oszacowanie ryzyka zakażenia, wyjaśnienie czym jest badanie i jaki może być wynik. Każdy doradca rozmawia również o zachowaniach seksualnych również w kontekście chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli pojawia się podejrzenie zakażenia, doradca jest też pierwszą osobą która wskazuje co dalej zrobić.

Od września rozpoczęliśmy również badania przesiewowe w kierunku HCV (wirusowego zapalenia wątroby typu C, na którego nie ma szczepionki) oraz kiły. Wynik badania można otrzymać po kilkunastu minutach.

Kilka miesięcy badań przyniosło już prawie 50 reaktywnych wyników w kierunku kiły, co stanowi 5 proc. wszystkich klientów. Są wśród nich zarówno mężczyźni jak i kobiety. Ludzie 18 letni i 50+. Mało kto spodziewał się wyniku dodatniego, mało kto miał wiedzę o chorobach przenoszonych drogą płciową. Wszystkie osoby zostały wyposażone w wiedzę i pokierowane do specjalistycznych placówek na leczenie.

Kontakty seksualne są wpisane w naturę człowieka. Jednocześnie wydawałoby się, że wiedza jest ogólnodostępna. Zdrowie jest podstawą naszego życia. Dbajmy o nie. Choroby przenoszone drogą płciową w większości są efektem kontaktów seksualnych. Umiejscawiają się na narządach płciowych, odbycie ale również w jamie ustnej. Niecałkowicie skutecznej metody by się przed nimi uchronić, ale prezerwatywa w większości zdecydowanie zmniejsza ryzyko ich przeniesienia.

Choroby przenoszone drogą płciową mają się dobrze. Przez naszą niewiedzę, niechęć do badań i wstydy, który jest nieuzasadniony. Większość chorób łatwo się leczy, ale najpierw trzeba zgłosić się do lekarza. Nie bójmy się. Lepiej wiedzieć i działać niż pozwolić chorobie na niszczenie naszego organizmu.

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne finansowane są ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS i Urzędu m. st. Warszawy oraz grantu Positive Action i Abbvie.

Next article