Home » Immunologia » Czy z wirusem HIV można normalnie żyć?
immunologia

Czy z wirusem HIV można normalnie żyć?

Materiał powstał we współpracy z firmą
Materiał powstał we współpracy z firmą

Rozwój nauki pozwala stosować coraz lepsze terapie, niestety ciągle wiele osób dowiaduje się o swoim zakażeniu bardzo późno.

Dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Socjolożka, pedagożka, edukatorka seksualna, prezeska zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, ekspertka Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, członkini European AIDS Treatment Group

W dzisiejszych czasach HIV nadal traktowany jest jako temat tabu. Dlaczego należy przełamywać te bariery oraz uświadamiać, że z HIV można normalnie żyć?

Osoby seropozytywne w Polsce mają dostęp do leków i medycznej opieki na europejskim poziomie. Rozwój nauki pozwala stosować coraz lepsze terapie, niestety ciągle wiele osób dowiaduje się o swoim zakażeniu bardzo późno. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka i testowanie. Niestety, za rozwojem medycyny nie idzie zmiana społeczna. Mało osób wie, że osoba z niewykrywalnym poziomem wirusa nie zakaża w kontaktach seksualnych. Ciągle poziom wiedzy Polaków jest zbyt niski, co przekłada się na dyskryminację osób z HIV.

Jak wygląda życie osoby z HIV? Czy różni się ono od życia osób zdrowych?

Wczesna diagnoza pozwala na włączenie leków od pierwszych dni. Nie dopuszcza się wtedy do namnażania wirusa. Dzięki temu człowiek może dożyć starości. Oczywiście na dzień dzisiejszy musi brać leki, ale jego jakość życia pod względem medycznym jest dużo lepsza niż nawet 10 lat temu.

Jak postępować po diagnozie, do kogo się zgłosić z pozytywnym wynikiem? Jak ważne jest wsparcie najbliższych?

Kiedy mamy wynik pozytywny testu, najlepiej zgłosić się do poradni HIV (wszystkie adresy dostępne są na stronie aids.gov.pl). Nie zwlekajmy, bo ważne jest włączenie leczenia i zatrzymanie niszczenia układu odpornościowego przez HIV. Dla wielu osób HIV to temat tabu, boją się powiedzieć komukolwiek o swoim zakażeniu. Łatwiej nam jest podzielić się informacją o diagnozie raka czy cukrzycy. Ale HIV może dotyczyć każdego, kto jest aktywny seksualnie. Ważne, by w tych trudnych momentach mieć wsparcie kogoś bliskiego. Jak przy każdej diagnozie choroby przewlekłej początki są trudne i w samotności trudno się z tym mierzyć. Wiele osób obawia się zrobienia testu, dlatego uruchomiliśmy projekt bezpłatnych testów w kierunku HIV do samodzielnego wykonania w domu: zamowtestnahiv.pl. Całość działań odbywa się w ramach kampanii dotyczącej testowania ztnh.pl.

Next article