Home » Immunologia » Eliminacja HCV kluczem do zdrowia. Podstawą edukacja i diagnostyka
hcvbanerdeskopfinalnawersja
wirusologia

Eliminacja HCV kluczem do zdrowia. Podstawą edukacja i diagnostyka

edukacja-i-diagnostyka
edukacja-i-diagnostyka

Wirusowe zapalenie wątroby to duże zagrożenie. Dostrzega to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która do 2030 roku wyznaczyła za cel eliminację wirusowych zapaleń wątroby, w tym WZW C. Tę strategię przyjęła również Polska.


Walka z tym wirusem stanowi ogromne wyzwanie na całym świecie, również w Polsce. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która stanowiłaby skuteczną ochronę przed HCV. Dlatego też istotne jest, by podjąć działania, w tym również systemowe, które pomogą odnaleźć osoby nieświadome zakażenia, a następnie wdrożyć terapie, pozwalające chorym wyzdrowieć.

Co trzeba wiedzieć o wirusie HCV?

Chociaż zakażenie może prowadzić do ciężkich powikłań związanych z wystąpieniem wirusowego zapalenia wątroby, to trzeba pamiętać, że każda osoba z HCV ma realne szanse na wyleczenie. Od kilku lat polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii bezinterferonowych, które eliminują wirusa z organizmu w niemal 100 proc. Przed tym postępem medycznym chorym z HCV oferowano leczenie, które wymagało podawania interferonu, cechowała zaledwie 40 proc. skuteczność i trwało najczęściej aż 48 tygodni, a dodatkowo wiązało się z licznymi skutkami ubocznymi.

Stosowane obecnie terapie stanowią przełom w leczeniu, gdyż są dobrze tolerowane i trwają najczęściej 8-12 tygodni. Co istotne, terapie stosowane w leczeniu HCV są w pełni refundowane i dostępne w ramach programu lekowego w ponad 80 ośrodkach w całej Polsce. Aby jednak podjąć leczenie i zahamować dewastujące działanie wirusa na organizm, konieczna jest świadomość pacjenta o tym, że choruje.

Zbadaj się!

Aby wyeliminować zakażenia HCV konieczna jest edukacja i diagnostyka, które nie tylko zmniejszają liczbę nowych zakażeń, ale także umożliwiają wczesne wykrycie HCV i tym samym przeciwdziałanie jego długofalowym skutkom. By ich uniknąć, wystarczy wykonać badanie w kierunku HCV, wykrywające przeciwciała we krwi. Następnie, u osób z dodatnim wynikiem, by potwierdzić lub wykluczyć aktywne zakażenie, wykonuje się badanie molekularne HCV-RNA (RT-PCR). Po wdrożeniu kompleksowej diagnostyki, możliwe jest rozpoczęcie leczenia, które pozwala skutecznie zwalczyć HCV.

Obecnie każdy może bezpłatne wykonać badanie przesiewowe w ramach projektu organizowanego przez firmę AbbVie Polska we współpracy z ALAB laboratoria, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego i Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Fundacji „Gwiazda Nadziei”. Dla pełnej eliminacji HCV z Polski z pewnością potrzebne są działania systemowe zapewniające badania przesiewowe w społeczeństwie, ale to właśnie takie projekty na rzecz chorych sprawiają, że nie tylko coraz więcej osób uchroni się przed negatywnymi konsekwencjami WZW typu C i zachowa zdrowie, ale również sprawia, że coraz lepiej radzimy sobie z wirusem i chorobą, którą powoduje.

Nie czekaj – zbadaj się! Więcej informacji znajduje się na stronie wyleczhcv.pl.

Next article