Home » Immunologia » Infekcje gardła i kaszel u dzieci – dlaczego należy szybko się z nimi rozprawić?
immunologia

Infekcje gardła i kaszel u dzieci – dlaczego należy szybko się z nimi rozprawić?

Sezon jesienno-zimowy jest okresem wzmożonych zachorowań na infekcje wirusowe. Jak zatem możemy zaradzić ich skutkom?

Dr n. med. Ilona Małecka

Specjalista pediatra, pracuje w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu, nauczyciel akademicki w Katedrze i Zakładzie Profilaktyki Zdrowotnej w Poznaniu; edukuje rodziców także na Instagramie

Dlaczego zima to czas infekcji gardła i chorób górnych dróg oddechowych?

Zimna, deszczowa, wilgotna aura jest idealnym środowiskiem do rozprzestrzeniania się wirusów. Dodatkowo nasz nieadekwatny do pogody ubiór może wpływać na naszą podatność na infekcje. Podobnie jest z przebywaniem zbyt długo w zamkniętych pomieszczeniach – większość swojego czasu spędzamy w dużych skupiskach ludzi, mniej na świeżym powietrzu itp. Rzadziej też uprawiamy aktywność fizyczną na dworze oraz nie wietrzymy tak często pomieszczeń, w których przebywamy, a to sprzyja szerzeniu się infekcji.

Jakie są typowe objawy infekcji gardła oraz w jaki sposób ból gardła wpływa na jakość życia małego pacjenta?

Zaskakujące jest to, że czasem nawet bardzo małe dzieci potrafią wskazać nam, że mają dyskomfort związany z infekcją gardła. Dziecko, które skarży się na ból gardła, najczęściej odmawia przyjmowania nie tylko pokarmów, ale i również płynów. To z kolei może prowadzić do odwodnienia, pogorszenia samopoczucia małego pacjenta, jego płaczliwości i rozdrażnienia.

Dlaczego warto rozpocząć jak najszybsze leczenie, gdy pojawią się pierwsze symptomy infekcji gardła?

Wtedy takie postępowanie jest najskuteczniejsze – możemy korzystać z szerokiej gamy leków, w różnej postaci, o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Wczesne włączenie takiego leku zapobiega rozwojowi infekcji, zmniejsza ryzyko odwodnienia i przeciwdziała niepotrzebnemu podawaniu dziecku antybiotyku.

Kaszel jako jeden z objawów przeziębienia – jak skutecznie się go pozbyć oraz czy jest groźny dla dzieci?

Kaszel u małego dziecka zawsze będzie wymagał oceny przez lekarza i badania osłuchowego płuc. Kaszel mokry jest reakcją obronną organizmu – pomaga oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, dlatego nie powinniśmy się hamować, ale raczej ułatwiać odkrztuszanie u naszego małego pacjenta. Natomiast dość często, już w końcowej fazie infekcji lub w okresie zdrowienia, pojawia się suchy, męczący kaszel – i tu warto go zwalczać za pomocą szeroko dostępnych leków.

Next article