Home » Immunologia » Infekcje gardła – jaka jest przyczyna oraz jak wygląda leczenie?
deskop_baner_nowy (1)
Immunologia

Infekcje gardła – jaka jest przyczyna oraz jak wygląda leczenie?

Boleslaw-Smolinski

Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński

Profesor, specjalista zdrowia publicznego, alergolog, otorynolaryngolog, wiceprzewodniczący Rady Uczelni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Infekcje górnych dróg oddechowych spowodowane namnażaniem się grzybów czy bakterii mogą mieć różne podłoże. Jak zatem ich uniknąć i je leczyć?


Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z infekcją grzybiczą gardła?

W przypadku infekcji grzybiczej gardła mamy dwie standardowe sytuacje. Pierwsza – bardziej powszechna – to sytuacja, gdy grzybica jest niewielkim stanem zapalnym wywołanym zaburzeniem flory bakteryjnej w obrębie górnych dróg oddechowych, co zwykle jest konsekwencją antybiotykoterapii. W związku z tym pojawia się podrażnienie, przekrwienie gardła, charakterystyczne białe plamy na podniebieniu miękkim, na łukach podniebiennych.

Drugi przypadek to taki, gdy obserwujemy grzybicę u osób, które mają silną immunosupresję, czyli obniżenie odporności. Może być to konsekwencją choroby ogólnoustrojowej, w tym m.in. HIV, i silnej kacheksji – wyniszczenia organizmu, np. w przebiegu choroby nowotworowej.

Dlaczego nieprawidłowe noszenie maseczek higienicznych może prowadzić do rozwoju infekcji gardła?

Tylko przy nieprawidłowym noszeniu maseczek, czyli niezachowaniu odpowiedniej higieny, może dojść do grzybicy gardła lub rozwoju infekcji bakteryjnej. Przy prawidłowym ich noszeniu przez osobę zdrową nie ma możliwości rozwoju infekcji grzybiczej górnych dróg oddechowych. Jeśli jednak do niej dojdzie, świadczy to o tym, że pacjent miał już wcześniej zaburzoną florę bakteryjną.

Mówiąc o poprawnym noszeniu maseczek, mam na myśli wybieranie maseczek z konkretnymi filtrami chroniącymi. Tylko wtedy są one naturalnym przedłużeniem naszego układu oddechowego. Ważna jest również ich higiena – częsta zmiana, dezynfekcja, nawet zwykłym spirytusem 70-proc.

Dlaczego podczas wyboru preparatu na ból gardła powinniśmy zwracać uwagę na to, czy dany środek posiada także substancje antyseptyczne?

Faktycznie, stosuje się tego typu substancje. Działają powierzchniowo. Można stosować leki o działaniu antyseptycznym w tabletkach lub możemy antyseptykami płukać lub spryskiwać gardło. Jest to doraźne, miejscowe leczenie. Żeby wyleczyć grzybicę, należy przede wszystkim odbudować prawidłową mikroflorę w obrębie błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Czy to prawda, że po antybiotykoterapii wskazane jest stosowanie leków antyseptycznych?

Podając antybiotyk, sprawiamy, że nie zabijamy wyłącznie bakterii patogennych, ale także te, które w sposób fizjologiczny są obecne na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Gardło w tym przypadku jest dosyć wrażliwym organem, dlatego też jest bardziej narażone na zachwianie flory bakteryjnej. Niektóre antybiotyki niszczą mikroflorę już podczas połykania leku, a niektóre są nieinwazyjne w stosunku do tej flory, ponieważ aktywna postać antybiotyku wytwarza się dopiero po przeniknięciu do krwiobiegu. Zachwianie flory bakteryjnej w obrębie jamy ustnej i gardła sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych.

Na które substancje aktywne powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego preparatu bez recepty na ból gardła?

Jeśli chodzi o leki dostępne bez recepty, to mamy do wyboru tabletki do ssania, substancje w spray’u i roztwory do płukania. Zatem mogą to być całe zestawy substancji odkażających. Warto podkreślić, że – w odróżnieniu od infekcji bakteryjnych – leczenie miejscowe zmian grzybiczych może być drażniące. Śluzówka jest bardziej wyczulona. Należy więc pamiętać, iż najlepsze i najskuteczniejsze jest leczenie przyczynowe, a nie tylko objawowe.

Czy wiesz, że chlorochinaldol…

  • Jest antyseptykiem należącym do leków stosowanych w chorobach gardła o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym.
  • Może być stosowany na każdym etapie infekcji, a więc zarówno w fazie skąpoobjawowej i pełnoobjawowej, równolegle z antybiotykoterapią (wspomaga antybiotykoterapię, działając m.in. na paciorkowce), a także po jej zakończeniu (leczy grzybice powstałe w wyniku antybiotykoterapii).
  • Wykazuje działanie odkażające, które ma na celu niszczenie drobnoustrojów na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła.
  • Działa na przyczynę zakażenia i w przeciwieństwie do leków objawowych wykazuje skuteczność po podaniu właśnie na miejsce zakażenia.
Next article