Home » Immunologia » Infekcje gardła – jakie są ich przyczyny?
Immunologia

Infekcje gardła – jakie są ich przyczyny?

Dr hab. n. med. Adam J. Sybilski, prof. CMKP

Alergolog, specjalista pediatra, doświadczony klinicysta, od 29 lat lekarz dzieci, a od 19 lat zajmuje się również alergologią, od 2008 roku Kierownik Kliniki Pediatrii i Alergologii PIM MSWiA w Warszawie, od 2019 Kierownik II Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie

Zapalenie gardła jest uciążliwym objawem infekcji, które znacznie obniża jakość naszego życia. Jakie są jego przyczyny i czy możemy go uniknąć?

Dlaczego w okresie jesiennym jesteśmy podatni na infekcje gardła?

Dzieje się tak, ponieważ jesienią wirusy i inne patogeny znacznie łatwiej się rozprzestrzeniają. Do tego dochodzą częste zmiany temperatur oraz nieadekwatny do warunków pogodowych ubiór. Jesienią inaczej się też odżywiamy – mamy mniejszy dostęp do warzyw i owoców, przez co nie dostarczamy do organizmu wystarczającej ilości witamin i minerałów. Mamy też mniej słońca, a to wraz z niedoborem witaminy D może wpływać negatywnie na naszą odporność.

Jakie są przyczyny i typowe objawy zapalenia gardła?

W kontekście infekcji w okresie jesienno-zimowym najczęściej mówimy o przeziębieniu, czyli ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, któremu towarzyszy zapalenie gardła lub migdałków. Najczęściej są to infekcje o podłożu wirusowym. Zapalenie gardła manifestuje się poprzez ból, zaczerwienie, niekiedy obrzęk, uczucie pełności i drapanie w gardle. Przez wysuszoną śluzówkę gardła może pojawić się także kaszel. Infekcje gardła rzadko skutkują pojawieniem się gorączki, niemniej może to być jeden z objawów.

W jaki sposób można złagodzić ból gardła i podjąć walkę z infekcją? Czy należy zgłosić się do lekarza?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów do stosowania miejscowego. Są one dobrym rozwiązaniem podczas zapalenia gardła. Gdy ból jest naprawdę uciążliwy oraz dochodzą do niego objawy ogólne, warto zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, czy też paracetamol. Możemy także skorzystać z leków roślinnych – miejscowych lub ogólnych. Jeśli nie widzimy skutków leczenia bądź objawy od początku są nasilone i obejmują także symptomy ogólne, należy udać się do lekarza.

Jak można zapobiegać infekcjom, dlaczego mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji?

Zawsze najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka. Pandemia koronawirusa pokazała nam, że działania higieniczne (częste mycie rąk, noszenie maseczek) i ograniczenie bezpośrednich kontaktów z ludźmi, może nas uchronić przed wieloma wirusami, nie tylko COVID-19. Warto kontynuować te zachowania, ponieważ częste infekcje są niebezpieczne dla naszego organizmu.

Next article