Skip to main content
Home » Immunologia » Jakość powietrza wpływa na kondycję płuc
Immunologia

Jakość powietrza wpływa na kondycję płuc

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki

Członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP

W jaki sposób, dbając o jakość powietrza w domu, możemy aktywnie wpływać na zdrowie układu oddechowego i codzienne samopoczucie?

Płuca nie są izolowanym narządem. Jeśli więc chcemy o nie zadbać, to musimy zadbać o cały organizm. To również zrównoważona, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu czy aktywność fizyczna. Skupiając się jednak na samych płucach, musimy pamiętać, że na ich kondycję wpływa powietrze, które do nich wpada. Jego jakość ma bezpośredni wpływ na ich stan. Im bardziej jest ono zanieczyszczone, tym gorzej dla tego narządu i dla całego organizmu.

Jak możemy zadbać o to, żeby to powietrze, którym oddychamy w domu, było jak najlepsze?

Jeśli mieszkamy w centrum miasta i poziomy zanieczyszczeń są przekraczane, to kiepskiej jakości powietrze jest również w naszych domach. Około 60-70 proc. zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone czy węglowodory aromatyczne, trafia do pomieszczeń. Dobrym pomysłem będą więc oczyszczacze powietrza. Jako lekarze polecamy je, bo wiemy, że im mniej zanieczyszczeń, tym potem mniej objawów. Szczególnego zainteresowania wymagają w tym kontekście alergicy, a to około jednej trzeciej społeczeństwa.

Kolejny temat to nawilżenie powietrza. W sezonie grzewczym w niektórych domach powietrze jest bardzo suche, jego wilgotność to nawet 20-30 proc. Należy o tym pamiętać również poza sezonem grzewczym. Takie warunki prowadzą do wysuszenia i uszkodzeń śluzówek gardła i nosa. Zaburza to działanie bariery ochronnej przed patogenami i prowadzi do rozwoju chorób wirusowych czy bakteryjnych.

Jak prawidłowe oczyszczenie i nawilżenie powietrza wpływają na jakość snu?

Jakość snu jest ściśle związana z jakością oddychania. W wyniku przesuszenia lub obecności alergenów dochodzi do obrzęku śluzówki i pojawia się np. niedrożność nosa. Pacjent oddycha ustami i nie korzysta z naturalnego filtra, jakim jest właśnie nos. Gardło staje się przesuszone, boli, pojawia się chrypka, pacjent wybudza się. Kompletnie zaburza to cykl spania. Aby temu zapobiec, warto oczyszczać i nawilżać powietrze.


Co możemy zrobić, by przeciwdziałać alergii w domu?

Dr hab. n. med. Maciej Kupczyk

Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Klinika Chorób Wewnętrznych Astmy i Alergii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Roztocza kurzu, pleśń i grzyby mogą być bodźcem, który uruchomi alergie u osób, które wcześniej na nią nie cierpiały. Jak ważną rolę w komforcie naszego życia i zdrowia pełni regularne oraz odpowiednie sprzątanie mieszkania?

Czyste powietrze to bardzo złożony temat – dużo się mówi o środowisku, ale równie istotnym elementem jest powietrze, którym oddychamy w domu. Jego jakość oczywiście jest powiązana ze stanem środowiska, ale w dużej mierze zależy też od dbania o czystość mieszkania. Jeśli nie zachowany podstawowych standardów sprzątania, to z pewnością w lokalu będą rozmnażać się pleśnie, grzyby czy roztocza. To szczególnie dokuczliwe dla alergików oraz osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, atopowym zapaleniem skóry, zapaleniem zatok przynosowych czy astmatyków. Dbanie o czyste powietrze w mieszkaniu, biurze czy samochodzie to najlepszy sposób profilaktyki przeciw objawom alergii. Pamiętajmy też, że roztocza kurzu czy mykotoksyny mogą być czynnikiem spustowym, czyli bodźcem, który uruchomi alergie u osób, które wcześniej na nią nie cierpiały.

Czy usuwanie kurzu może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w domu oraz korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców?

Oczywiście, że tak. Wpływ niesprzątanego mieszkania na reakcje alergiczne najlepiej widać, gdy przeprowadzamy się do dawno nieużywanego mieszkania bądź nawet gdy wyjeżdżamy na urlop i przyjdzie nam mieszkać w zakurzonym pokoju. Należy więc dbać o regularne mopowanie podłogi oraz ścieranie na mokro mebli i innych elementów wyposażania mieszkania. Nie zapominajmy o regularnym, dokładnym czyszczeniu klimatyzatora i wentylacji.

Czy stosowanie wyłącznie czystej wody do mycia podłóg jest kluczowe dla skutecznego pozbycia się zabrudzeń oraz zapewnienia higieny i świeżości w domu?

Sprzątanie na mokro jest kluczowe w walce z kurzem, bo dzięki temu faktycznie zbieramy roztocza na szmatkę, a nie tylko przesuwamy je z miejsca na miejsce. Ważne też, aby tak urządzić mieszkanie, żeby ten kurz zbierał się w jak najmniejszej liczbie miejsc – polecam unikanie tapicerowanych mebli czy dużej powierzchni zasłon i firan. Oczywiście na meblach i podłodze kurz zawsze się będzie odkładał, ale wtedy wystarczy regularne przetarcie mokrą szmatką lub mopowanie.

Next article
Home » Immunologia » Jakość powietrza wpływa na kondycję płuc
immunologia

A Ty? Zaszczepiłaś się przeciwko HPV?

Kto powinien zaszczepić się przeciwko HPV?

Ida Karpińska

Prezes oraz Rzecznik prasowy organizacji Kwiat Kobiecości

Pewnego dnia, kiedy jechałam na akcję edukacyjną, zadzwoniła do mnie moja mama. Powiedziała mi, że gdyby kilkanaście lat temu była taka możliwość, aby mogła zaszczepić mnie przeciwko HPV, który spowodował u mnie raka szyjki macicy, to oddałaby każde pieniądze za to, bym była zdrowa i abyśmy nie musiały przez to wszystko przechodzić.

Jak dowiedziała się pani o tym, że choruje pani na raka szyjki macicy? Czy przed postawieniem diagnozy badała się pani regularnie, wykonywała badania cytologiczne?

Jestem kobietą, która przywiązuje ogromną wagę do swojego stanu zdrowia i tak było od zawsze. Regularnie wykonywałam badania krwi, chodziłam na kontrolne wizyty do ginekologa i każdego roku robiłam badanie cytologiczne. I właśnie dzięki temu, że nie zapomniałam o tym badaniu, udało się u mnie rozpoznać nowotwór w stadium, w którym jego wyleczenie było możliwe. O chorobie dowiedziałam się, gdy miałam trzydzieści parę lat. Przeprowadziliśmy się z mężem z Trójmiasta do Warszawy, zmieniłam pracę, staraliśmy się o powiększenie rodziny – to miał być nowy start. Jak co roku wybrałam się na badania do ginekologa. Po kilku dniach zadzwoniła pani z przychodni i poprosiła, abym osobiście odebrała wynik. Jadąc do gabinetu nawet przez myśl nie przeszło mi, że może być coś nie tak. Choroba nowotworowa bardzo mnie zaskoczyła. Kazała mi odłożyć wszystkie plany i marzenia – musiałam zająć się sobą i swoim zdrowiem.

Czy przed tym jak zachorowała pani na raka szyjki macicy słyszała pani o HPV? Co pani czuła, gdy dowiedziała się pani, że choroba była wywołana zakażeniem tym wirusem?

W czasach, kiedy zachorowałam na raka szyjki macicy niewiele jeszcze mówiło się o profilaktyce. HPV, wirus brodawczaka ludzkiego. Takie pojęcia nie przewijały się w gazetach czy programach telewizyjnych. Nikt też nie mówił o szczepieniach. Dlatego po zakończeniu leczenia zaczęłam mówić głośno o raku szyjki macicy, edukować kobiety, namawiać je, by i one wykonały badanie cytologiczna i zaszczepiły się przeciwko HPV.

Jak wyglądało u pani leczenie? Czy podczas terapii miała pani „gorsze dni”, obawy, że może pani nie udać się pokonać choroby?

Leczenie choroby nowotworowej jest bardzo trudne. Chyba nikt nie jest przygotowany na tak ciężkie przeżycia, które temu towarzyszą. Ja również nie byłam gotowa na poważną operację, chemioterapię czy radioterapię. Potrzebowałam czasu, aby poukładać sobie w głowie tą sytuację, ale pomogło mi moje pozytywne podejście do życia. W momencie, kiedy kobieta po chemioterapii wymiotuje, traci włosy, które są przecież częścią jej wizerunku, jest jej naprawdę ciężko. Potrzebuje wsparcia najbliższych osób, ale także ogromnej siły i determinacji. W trudnych chwilach bardzo pomogła mi moja rodzina, przyjaciele, a także rozmowy z pacjentami na oddziałach onkologicznych – to przede wszystkim chorzy na nowotwór pokazywali mi, że tą chorobę naprawdę można pokonać.

Czy dziś, kiedy udało się pani pokonać nowotwór, rozmawia pani z innymi kobietami o swojej chorobie, opowiada im swoją historię, przypomina o wykonywaniu profilaktycznej cytologii? Czy sugeruje pani mamom, aby rozważyły zaszczepienie swoich dzieci przeciwko HPV?

W Kwiecie Kobiecości od lat prowadzimy programy edukacyjne skierowane do młodych kobiet, w których przypominamy, aby od momentu rozpoczęcia życia seksualnego chodziły do ginekologa i wykonywały badanie cytologiczne. Informujemy je także jak ważne jest szczepienie przeciwko HPV – szczególnie u młodych dziewczyn. Niewiele osób wie, ale szczepienia przeciwko HPV powinno także wykonywać się u mężczyzn. W Polsce nie jest to jeszcze powszechna praktyka, ale w Australii już dziś wszystkie dziewczynki i chłopcy są szczepieni przed tym wirusem, tak aby za kilka lat całkowicie wyeliminować problem raka szyjki macicy. Ja również, pomimo tego, że już chorowałam na raka szyjki macicy, zaszczepiłam się przeciwko wirusowi HPV – takie szczepienie zabezpiecza nas przed wieloma typami wirusa HPV, który powoduje nie tylko choroby nowotworowe, ale także inne schorzenia nieonkogenne.

Next article