Home » Immunologia » Krztusiec u dzieci – jakie niesie za sobą konsekwencje?
baner SP 970x250 a
Immunologia

Krztusiec u dzieci – jakie niesie za sobą konsekwencje?

Prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki

Kierownik Katedry Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii

Krztusiec nadal jest problemem, szczególnie wśród małych dzieci, dla których jest niebezpieczny. Jak wygląda jego profilaktyka i leczenie?

Jak wygląda epidemiologia choroby krztuścowej w Polsce?

Lekarze co roku zgłaszają od 2 do 6 tysięcy przypadków, jednak dane epidemiologiczne sprzed 10 lat pokazują, że problemem jest przede wszystkim diagnostyka. Wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych, co sprawia, że może być ich kilkadziesiąt razy więcej. Przykładowo – u osoby dorosłej, u której kaszel utrzymuje się ponad 3 tygodnie, niezwykle rzadko wysuwa się podejrzenie krztuśca. Sytuacja jest dużo lepsza wśród dzieci, ponieważ pediatrzy są czujni.

Jaki jest przebieg zakażenia krztuścowego? Czy wygląda on inaczej u dzieci? Istnieje ryzyko powikłań? Jak wygląda leczenie krztuśca u dzieci?

U dorosłych krztusiec nie objawia się ciężkim przebiegiem i powikłaniami. Natomiast są oni źródłem zakażenia dla małych dzieci. U najmłodszych jest to niebezpieczna choroba, niekiedy wymagająca hospitalizacji. Występują powikłania, w tym bezdechy. Podaje się im antybiotyk, który usuwa bakterie z dróg oddechowych, ale objawy – w tym dokuczliwy kaszel utrzymują się przez 10-12 tygodni.

Jaka jest rola szczepień jako profilaktyki krztuśca u dzieci? Jaka jest przewaga szczepionek acelularnych nad pełnokomórkowymi? Czym są szczepionki wysokoskojarzone?

Rola szczepień jest kluczowa. W populacjach szczepionych przypadków krztuśca jest znacznie mniej. Szczepionki pełnokomórkowe są szczepionkami starej generacji wyprodukowanymi z zawiesiny powstałej z zabitych komórek krztuśca. Natomiast te najnowocześniejsze, acelularne oparte są na wybranych antygenach, zatem są dużo czystsze. Obecnie już cała Europa wybiera szczepionki acelularne. U nas są one na razie refundowane w wybranych grupach dzieci, m.in. u wcześniaków. Rodzice czasem sami dopłacają do acelularnych, które najczęściej są połączone z innymi – tym właśnie są szczepionki wysokoskojarzone, nazywane również szczepionkami 6w1 lub 5w1 stworzone by zmniejszyć ilość ukłuć u dziecka i podawać kilka szczepionek w jednym.

A jak wygląda profilaktyka poekspozycyjna krztuśca?

Gdy wiemy, że w rodzinie pojawił się krztusiec, każdemu z jej członków podaje się antybiotyk, by zatrzymać jego kolonizację (osiedlanie się) w nosie i gardle.

Next article