Home » Immunologia » Niedobór witaminy D – jakie są jego skutki i przyczyny?
Immunologia

Niedobór witaminy D – jakie są jego skutki i przyczyny?

witamin-d-niedobory-przyczyny-skutki
witamin-d-niedobory-przyczyny-skutki
Milewicz

Prof. Andrzej Milewicz

Członek Honorowy Eurpean Society for Endocrinology. Członek zarządu International Gynecological Endocrinology Society oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego

W dobie pandemii staramy się jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie, a co za tym idzie – także i odporność. Kwestia ta ściśle związana jest z niedoborem witaminy D. Jakie są skutki i przyczyny jej nieprawidłowego stężenia?


Witamina D – czym jest i skąd bierze się jej niedobór?

Jak wskazuje nasz ekspert, profesor Andrzej Milewicz, witamina D to 7-dehydrocholekalcyferol, który ulega przemianie pod wpływem promieni słonecznych UV w skórze. Następnie zmieniana jest w wątrobie i nerkach, gdzie dochodzi do konwersji kalcidiolu do kalciferolu. Witamina ta ma strukturę chemiczną zbliżoną do hormonów steroidowych. 90 proc. z niej produkowane jest w syntezie skórnej, dlatego nazywana jest „słoneczną witaminą”, a jedynie 10 proc. powstaje z dostarczanego pożywienia.

Aby wyprodukować odpowiednią dawkę 800 IU/dobę witaminy D konieczne jest 30-60 minut ekspozycji twarzy i dekoltu na słońce w lecie, zaś aż 20 godzin zimą. Należy również pamiętać, że skóra osób w starszym wieku produkuje 4 razy mniej witaminy D. By osiągnąć dawkę witaminy D 800 IU/dobę z posiłków należy skonsumować aż dwie porcje tłustej atlantyckiej ryby, co bardzo często jest niemożliwe do osiągnięcia.

Niedobór witaminy D – objawy kliniczne i skutki długotrwałego deficytu

Ze względu na to, iż nie jesteśmy w stanie wyprodukować i dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D, zazwyczaj w naszym regionie mamy do czynienia z jej niedoborem, który objawia się:

◊ częstymi bólami mięśniowo-kostnymi,
◊ chorobami przyzębia (paradontoza),
◊ utratą apetytu,
◊ biegunką,
◊ bezsennością,
◊ zaburzeniami widzenia,
◊ niesmakiem i pieczeniem w jamie ustnej i gardle,
◊ a nawet otyłością.

Długotrwały stan niedoboru witaminy D może prowadzić do braku jej działania ochronnego na wiele narządów w tym na gruczoł sutkowy, krokowy, nerki. Jej brak prowadzi do wielu zaburzeń, w tym metabolizmu glukozy (wpływ na insulinę, wychwyt zwrotny glukozy, ekspresja receptorów insulinowych), immunomodulacji, dysharmonii w procesach ze strony układu krążenia (poprzez wpływ na funkcje śródbłonka naczyń oraz inne działania kardioprotekcyjne), zaburzeń apoptozy, funkcji mięśni, zaburzeń neurodegeneracyjnych układu nerwowego oraz depresji (choroba Parkinsona i Alzheimera). Deficyt słonecznej witaminy wpływa negatywnie na układ kostny (powoduje krzywicę i osteoporozę), a nawet może przyczynić się do powstawania procesów nowotworowych.

Witamina D a COVID-19

Jak twierdzi profesor Milewicz, witamina D zmniejsza ryzyko wtórnej infekcji bakteryjnej, co jest istotne ze względu na to, że bakteryjne zapalenie płuc, które często prowadzi do poważnych powikłań, jest odpowiedzialne za większość zgonów. „Deficyt witaminy D jest czynnikiem usposabiającym wystąpienie również ostrej infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, czy zapalenie płuc, w tym również COVID-19” – mówi nasz ekspert.

Jak wykazały badania, suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko ostrej infekcji o 12 proc., natomiast w grupie osób z jej niedoborem aż o 70 proc. Amerykańscy naukowcy z Luisiana State University w Nowym Orleanie, poddali analizie 20 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, u których wykryto istotny deficyt tej witaminy. Oznacza to, że witamina D, a zdolność organizmu do walki z wirusem, mają ze sobą istotny związek. Według autorytetów międzynarodowych u chorych z COVID-19 powinno się oznaczyć stężenie witaminy D, w aspekcie jej suplementacji.

Suplementacja i dostarczanie słonecznej witaminy z pożywienia może okazać się lekiem na całe zło. Jeśli chodzi o pierwszy sposób, bezpieczną dawką dla dorosłych i seniorów to 800 do 2000 IU/dzień, zależnie od wagi i pory roku.

Podsumowując, warto zadbać o to, by nie tylko w tak trudnych czasach, jak teraz, ale i zawsze, dbać o odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie. Ustrzeże nas ono przed wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak m.in. nowotwory, zawały serca, infekcje bakteryjne, wirusowe, a nawet przed depresją.

Next article