Home » Immunologia » Regularna inhalacja – jakie przynosi korzyści?
Immunologia

Regularna inhalacja – jakie przynosi korzyści?

oddech-dziecko
oddech-dziecko

Jolanta Wacławek

Lekarz rodzinny, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Inhalacja to podawanie leków w postaci roztworu, proszku czy zawiesiny wprost do dróg oddechowych. Nebulizacja to metoda inhalacji, w której podajemy płynny lek w postaci aerozolu, czyli rozpylonej mgiełki. Z uwagi na wiele korzyści jakie daje nam taka forma terapii i profilaktyki oraz to, że możemy je wykonywać w domu, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem – warto zastanowić się, jaki inhalator wybrać i w czym może on nam pomóc. Zapraszamy do lektury naszej rozmowy z ekspertem.

Jakie korzyści dla zdrowia niesie ze sobą inhalacja?

Inhalacja to potoczna nazwa nebulizacji czyli zabiegu, w którym za pomocą odpowiedniego sprzętu wytwarzającego aerozol podajemy do dróg oddechowych substancje lecznicze. Mogą to być przepisane przez lekarza leki – odpowiednie dla danego pacjenta i jego schorzenia lub substancje działające profilaktycznie – takie jak sól fizjologiczna, której zadaniem jest nawilżyć śluzówkę dróg oddechowych. Dobrze nawilżone drogi oddechowe to znacznie lepsza nasza kondycja i wydolność oraz większa odporność na infekcje. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Możliwość stosowania takich zabiegów w domu to w wielu przypadkach unikanie przymusowych hospitalizacji dzieci.

Na jakiej zasadzie działają inhalatory/nebulizatory i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu?

Dostępne są trzy rodzaje inhalatorów – pneumatyczno-tłokowe/sprężarkowe, ultradźwiękowe i membranowe. Najczęściej wykorzystywane są te pierwsze, a to z uwagi na to, że można w nich stosować wszystkie rodzaje leków do nebulizacji. Wybierając nebulizator należy zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek na jakie rozprasza on lek czy sól fizjologiczną (tzw. MMAD) oraz jaki odsetek najmniejszych cząsteczek aerosolu, czyli tych mniejszych niż 5 mikronów dociera do dolnych partii dróg oddechowych. Frakcja respirabilna FR – najlepiej, jeśli wynosi ona minimum 70-80 proc. Im cząsteczki mniejsze tym dalej docierają w układzie oddechowym dziecka, przez co nebulizacja jest bardziej skuteczna.

Przy wyborze inhalatora dla dziecka ważne jest by był on cichy – czyli głośność jego pracy. Niektóre dzieci źle reagują na głośne dźwięki i nie jesteśmy w stanie w taki sposób podać leku. Płacz dziecka osłabia bowiem skuteczność inhalacji. Bardzo ważna rzecz – przeczytajmy dokładnie instrukcję obsługi inhalatora i sprawdźmy czy i gdzie/czy na terenie naszego kraju znajduje się serwis urządzenia.

Kończy się okres zimowy i okres grzewczy w domach, jednak powietrze w pomieszczeniach domowych jest suche, a dodatkowo przed nami trudny okres dla alergików. Dlaczego inhalacja/nebulizacja może okazać się też pomocna w tych okresach?

Suche powietrze w okresie jesienno-zimowym faktycznie wpływa negatywnie na stan dróg oddechowych naszego dziecka i naszych. Jeśli do tego dojdzie obrzęk spowodowany innymi czynnikami czyli np. alergenami lub czynnikami zapalnymi takimi jak bakterie i wirusy to oddychanie może być znacznie utrudnione. Z tego powodu warto dbać o dobrą kondycję śluzówki dróg oddechowych. Jedną z metod, dzięki którym to osiągamy jest nebulizacja. W przypadku alergii pomaga nam ona także w podawaniu leków do oskrzeli czyli tam, gdzie szybko działają i u niektórych pacjentów udaje się uniknąć podawania silniejszych leków o większych działaniach ubocznych.

Pamiętajmy jednak w okresie pandemii, że stosując nebulizacje też należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego – dokładnie dezynfekować elementy inhalatora, wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się nebulizacja i w miarę możliwości sprawdzić, czy osoba, która ma mieć nebulizację nie miała kontaktu z wirusem.

Next article