Home » Immunologia » Szczepienia jako jedyna skuteczna forma przeciwdziałania zakażeniu grypą
immunologia

Szczepienia jako jedyna skuteczna forma przeciwdziałania zakażeniu grypą

Adam-Antczak

Prof. dr hab. n. med. Adam Antczak

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Grypa dla wielu osób jest śmiertelną chorobą. Nawet jeśli nie doprowadzi do zgonu, jej poważne powikłania mogą odebrać nam zdrowie na całe życie. Jak zatem uniknąć zakażenia grypą? Szczepić się!

Dla kogo najbardziej niebezpieczne jest zakażenie grypą?

Jedną z grup narażonych na ciężki przebieg grypy są dzieci do 5. roku życia. Dzieci te nie umierają, ale mogą mieć powikłania neurologiczne na całe życie, które mogą objawić się słabszymi wynikami w nauce. Kolejna grupa to osoby dorosłe młode, np. kobiety w ciąży. Przebieg grypy u nich jest znacznie cięższy. Gorszy przebieg dotyczy również osób w wieku 50 plus. Nie są to tylko osoby powyżej 65. roku życia, ale już młodsze. Oczywiście – im starsza osoba, tym ryzyko powikłań i śmierci jest wyższe. Niektóre grupy zawodowe są szczególnie zagrożone grypą, np. medycy. Grypa jest również niebezpieczna dla pacjentów ze współchorobowością, m.in. cukrzycą, POChP, astmą, otyłością, niewydolnością serca, przewlekłą chorobą nerek, nowotworem itp.

Na czym polega ryzyko ciężkiego przebiegu u pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca oraz choroby serca?

Grypa przebiega u nich ciężej jako zakażenie, czyli częściej powoduje zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. W przebiegu takiego grypowego zapalenia płuc może dojść do zgonu. Z drugiej strony grypa daje powikłania zakrzepowo-zatorowe, co już w przypadku chorób układu krążenia i cukrzycy jest niebezpieczne.

Na czym polega prewencja zakażeń grypy?

Ciężkiego przebiegu i śmierci można uniknąć, stosując szczepienia. Nie sprawią one, że się nie zakazimy, ale że łagodnie przejdziemy grypę – podobne zjawisko możemy zauważyć u osób szczepionych przeciw COVID-19. Sam dwa lata temu zakaziłem się grypą od pacjenta, który potem zmarł. Ja natomiast dzięki temu, że byłem zaszczepiony, przeszedłem grypę bardzo łagodnie, w ciągu dwóch dni. Nie ma innej drogi – elementem zdrowego trybu życia jest szczepienie.

Jak wygląda dostęp do szczepień na grypę w czasie pandemii COVID-19?

W tej chwili sytuacja w kwestii szczepień przeciw grypie w Polsce bardzo się poprawiła. Polacy szczepią się częściej – w tym roku mamy ponad 4 miliony dawek (dwa razy więcej niż przed pandemią). Chętnych na szczepienie nie brakuje – dlatego też nic dziwnego, że mogło ich zabraknąć. Produkcja szczepionek wymaga czasu – cykl obejmuje całe 6 miesięcy. Jest to jednak znak, że trzeba wyprodukować ich więcej, do czego pewnie przygotowują się już firmy farmaceutyczne.

Jakie korzyści wynikną z wprowadzenia bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 18. roku życia?

Szeroka akcja bezpłatnych szczepień dla wszystkich chętnych to przede wszystkim możliwość zaszczepienia wszystkich tych, którym nie udało się kupić szczepionki w aptekach. To także duże oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej, ponieważ osoby szczepione nie chorują lub chorują łagodnie, czyli nie obciążają systemu. To wreszcie szansa na uniknięcie utylizacji szczepionek w magazynach RARS.

Next article