Home » Innowacyjna medycyna » Problem z migdałkami? Są sposoby, by usunąć je szybko i bezpiecznie
Innowacyjna medycyna

Problem z migdałkami? Są sposoby, by usunąć je szybko i bezpiecznie

Piotr-H.-Skarżyński

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotr Henryk Skarżyński

Towarzystwo Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich

Migdałki stanowią barierę immunologiczną dla drobnoustrojów, jednak w wyniku infekcji same mogą być źródłem zakażenia. Z tego powodu zabieg usunięcia migdałków jest powszechny i wykonuje się go zarówno u dzieci, jaki i u dorosłych. Jakie są wskazania do usunięcia migdałków u dzieci, a jakie u dorosłych?

U dzieci usuwa się migdałek gardłowy tzw. trzeci, a także przycina się (nie wycina) migdałki podniebienne, gdy występują często stany zapalne lub gdy występuje znaczny okresowy bądź trwały przerost migdałków. Sygnałami, które mogą świadczyć o konieczności wykonania zabiegu, są między innymi oddychanie dziecka przez usta, chrapanie, brak apetytu, zaburzenia słuchu, wady wymowy itp. Z kolei u dorosłych wskazaniem do wycięcia migdałków są częste anginy (wymagające wielokrotnych antybiotykoterapii) oraz jej powikłanie na przykład w postaci ropnia okołomigdałkowego. Należy je usunąć również u osób, u których jest to wymagane podczas leczenia związanego z chorobami innych układów.

W jaki sposób obecnie usuwa się migdałki?

Aktualnie mamy kilka metod, które umożliwiają usunięcie migdałków. Wśród nich znajduje się metoda klasyczna, metoda koblacji oraz metoda z użyciem narzędzia elektrochirurgicznego BiZact. Przebieg metody zależy od indywidualnego przygotowania pacjenta do zabiegu i jest inny u dzieci, a inny u dorosłych. W przypadku wycięcia migdałka gardłowego u dzieci preferowana jest metoda klasyczna, gdyż dostęp do migdałka i jego usunięcie innymi metodami nie są tak proste. Jeśli dziecko ma także wskazania do przycięcia migdałków podniebiennych, jest to wykonywane podczas jednego zabiegu.

Zabieg wykonywany metodą klasyczną odbywa się w znieczuleniu ogólnym, trwa około 20-30 minut, a migdałki usuwane są przez usta, bez konieczności wykonywania zewnętrznych nacięć. Podczas zabiegu metodą klasyczną usuwa się migdałek gardłowy, a jeśli są wskazania, to także przycina przyśrodkową część migdałka podniebiennego. Z kolei u dorosłych do usunięcia migdałków można stosować także metodę koblacji, która też przebiega w znieczuleniu ogólnym, trwa około godziny i polega na przecinaniu tkanki techniką wykorzystującą energię fal elektromagnetycznych, co pozwala jednocześnie usuwać migdałek oraz zamykać naczynia krwionośne.

Ostatnią i najnowocześniejszą metodą usuwania migdałków jest metoda BiZact, która wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 15 minut. Dzięki niej można wyłuszczyć migdałek z torebki, naczynia zamknąć elektrycznie z obu stron, a następnie nożykiem usunąć pozostałe zrosty.

Metoda BiZact trwa najkrócej, zaledwie 15 minut (w niektórych przypadkach, zabieg jest wykonywany w czasie do 5 min). Dlaczego zabieg jest tak krótki? 

Jak wspomniałem usuwanie migdałków przy użyciu elektronarzędzia BiZact polega na stopniowym oddzielaniu ich od tkanek gardła przy równoczesnym zamykaniu i przecinaniu naczyń krwionośnych, co sprawia, że krwawienie podczas zabiegu prawie nie występuje. Tym samym niewielka inwazyjność zabiegu sprawia, że przebieg jest szybszy od standardowych metod chirurgicznych. Ponadto operator podczas użycia metody BiZact nie musi szyć cięcia, co także znacznie skraca czas procedury, sprawiając, że jest ona nawet kilka razy krótsza niż np. metoda klasyczna.

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, więc nie bolą. Czy jednak dolegliwości bólowe pojawiają się po przeprowadzeniu procedury?

Najbardziej intensywne oraz trwające najdłużej dolegliwości bólowe występują po zastosowaniu metody klasycznej. Najprawdopodobniej ma to związek z tym, że w jej przebiegu wykorzystuje się znacznie większy zakres tkanek gardła, przez co mogą ulec one obrzękowi i w konsekwencji dłużej się goić, co jest związane z dłużej odczuwanymi dolegliwościami bólowymi. Najmniej bólu mogą odczuwać pacjenci poddani usuwaniu migdałków metodą BiZact, gdyż zabieg jest krótki, operator mniej manipuluje tkanką, a także rzadko występują obrzęk i krwawienie. Tym samym rana może goić się szybciej, a pacjent odczuwa znacznie mniej dolegliwości bólowych niż w innych metodach chirurgicznych.

Ile czasu trwa powrót do zdrowia po usunięciu migdałków w każdej z tych metod?

Jest to indywidualne, jednak w dużej mierze zależy od zastosowanej metody. Dużo szybciej, bo po około 7-14 dniach dochodzi się do siebie po zabiegu metodą BiZact. Z kolei po usuwaniu migdałków np. metodą klasyczną, dochodzenie może zająć nawet miesiąc lub dłużej.

To zatem tłumaczy, dlaczego metoda BiZact jest tak popularna. Proszę podsumować jej największe korzyści.

Usuwając migdałki z użyciem narzędzia elektrochirurgicznego BiZact, operacja może być wykonana w ciągu 15, a czasem nawet w ciągu 5 minut. Ponadto, dochodzi do mniejszego krwawienie pooperacyjnego, co może prowadzić do szybszego powrotu do zdrowia. Te elementy sprawiają, że metoda jest bezpieczniejsza od pozostałych.

Next article