Home » Kości i stawy 4 » Osiem prawd o reumatyzmie
Kości i stawy 4

Osiem prawd o reumatyzmie

Chorują tylko ludzie starsi

Nie. Wrodzona wada stawów biodrowych – dysplazja może spowodować zmiany zwyrodnieniowe już u nastolatków. Z kolei reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) dotyczy kobiet około trzydziestki (najmłodsze dziecko, które chorowało na RZS, nie miało jeszcze roku), a zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) mężczyzn około dwudziestki.

Stawy lepiej trzymać w cieple

Na chory staw dobrze działa ciepło i zimno. Ciepło (parafina, borowina) rozszerza naczynia krwionośne. Krew szybciej krąży, dostarczając m.in. endorfin (naturalnych narkotyków produkowanych przez mózg). Schłodzenie stawu parami azotu (160 st. C) zwęża naczynia krwionośne, które później na długo się rozszerzają, jak po parafinie.

Reumatyzmu nie można wyleczyć

Są to choroby na całe życie. Szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie, prowadzą do ustąpienia objawów choroby na całe lata. Prawidłowe leczenie oddala też na wiele lat skutki choroby w postaci inwalidztwa.

Reumatyzmu dostaje się od wilgoci

Złe warunki (np. zimne, zagrzybione mieszkanie) mogą wyzwolić chorobę u osoby, która ma taką skłonność. Podobnie działa głód, zmęczenie, stres.

Reumatyzm jest dziedziczny

Dziedziczna jest skłonność do tych chorób. Pewne cząstki białkowe osadzone na błonach komórek (antygeny zgodności tkankowej HLA) predysponują do konkretnych chorób reumatycznych. Mężczyźni mający antygen HLA-B27 częściej chorują na ZZSK i choroby pokrewne, niż ci, którzy tego białka nie mają.

Ciąża leczy reumatyzm

Przestrojenie hormonalne w czasie ciąży modyfikuje przebieg chorób reumatoidalnych. W przypadku gośćca może dojść do ustąpienia objawów. Ale ciąża zwykle nasila objawy tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Choroba ta może być przyczyną poronień.

Zapalenia stawów można dostać po przepiciu

Tak może być. Zaburzenia przemiany materii, spowodowane przez alkohol, powodują, że w tkankach odkładają się kryształki kwasu moczowego, powodując stan zapalny stawu. Najczęściej jest to staw dużego palucha stopy.

Reumatyzm ma związek z seksem

Istnieje taki związek, jeśli zarazimy się chlamydiami, bakteriami przenoszonymi drogą płciową. Chlamydie mogą przenikać do stawów i wywołać reaktywne zapalenie stawów (tzw. zespołu Reitera). To najczęstsza choroba reumatyczna u młodych mężczyzn. Leczy się ją antybiotykami, a kuracja trwa nawet pół roku.

Next article