Home » Kości i stawy » Leczenie światłem spolaryzowanym w ortopedii i reumatologii
Kości i stawy

Leczenie światłem spolaryzowanym w ortopedii i reumatologii

światło
światło

Światłolecznictwo ma aktualnie szerokie zastosowanie terapeutyczne, a jednym ze stosowanych rodzajów promieniowania jest światło spolaryzowane. Jego działanie jest wykorzystywane na wielu płaszczyznach, między innymi w leczeniu chorób reumatologicznych, zespołów bólowych kręgosłupa, terapii urazów narządu ruchu i zmian skórnych, a także wspomaganiu procesu gojenia się ran.

Dr n. o zdr. Grzegorz Onik

Fizjoterapeuta oraz nauczyciel akademicki, autor oraz recenzent publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii i medycyny fizykalnej

Jakie schorzenia reumatyczne najczęściej doskwierają mężczyznom?

Mężczyźni zgłaszają się do fizjoterapeutów głównie z dolegliwościami związanymi z przeciążeniem tkanek miękkich oraz zespołami bólowymi kręgosłupa. Jednym z czynników, przyczyniających się do występowania powyższych zaburzeń jest częste i długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej pozycji siedzącej.

Jakie schorzenia reumatyczne można leczyć światłem spolaryzowanym?

Światło spolaryzowane jest wykorzystywane w leczeniu dolegliwości bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych, rwy kulszowej, zmian przeciążeniowych tkanek miękkich (np. łokieć tenisisty), a także po urazach (np. stłuczenia mięśni, naderwanie więzadeł). Z kolei działanie regeneracyjne wykorzystywane jest w leczeniu oparzeń, ran pooperacyjnych, owrzodzeń oraz odleżyn.

Rwa kulszowa to coraz częstszy problem osób pracujących w trybie siedzącym. Czy lampa bazująca na świetle spolaryzowanym jest narzędziem pomocnym w łagodzeniu tej dolegliwości?

Światło spolaryzowane może stanowić wspomagającą formę leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, w tym rwy kulszowej. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie pileroterapii będzie miało charakter objawowy. Wiodącą formą fizjoterapii w rwie kulszowej jest odpowiednio dobrana kinezyterapia, a także przestrzeganie zasad ergonomii w pracy i życiu codziennym.

Czy zabiegi światłem spolaryzowanym są bezpieczne? Czy można stosować je w warunkach domowych?

Naświetlanie światłem spolaryzowanym jest bezpieczne, a zabieg jest bezbolesny i dobrze tolerowany przez pacjentów. Ze względu na właściwości światła spolaryzowanego nie występuje ryzyko uszkodzenia skóry czy oparzeń, a podczas naświetlania może wystąpić jedynie ucieplenie tkanek. Terapię można przeprowadzić samodzielnie w domu po uprzednim skonsultowaniu się z fizjoterapeutą oraz zapoznaniu się z zaleceniami producenta urządzenia. Zabiegi należy wykonywać codziennie, najlepiej 2-3 razy w ciągu dnia, a czas pojedynczego zabiegu powinien wynosić optymalnie 10 minut w przypadku profilaktyki. W celu uzyskania trwałego efektu rekomenduje się prowadzenie terapii przez co najmniej 20 dni.

Jakie są zalety stosowania światła spolaryzowanego?

Stosowanie światła spolaryzowanego wywołuje wiele efektów, w tym: zmniejszenie lub zniesienie bólu, hamowanie odczynu zapalnego, redukcję obrzęków, przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek oraz poprawę przepływu w naczyniach limfatycznych i żylnych.

DZIAŁANIE ŚWIATŁA SPOLARYZOWANEGO

Aktualnie lampy stosowane w światłoterapii emitują światło hiperspolaryzowane. Jest to dodatkowa właściwość oparta na innowacji w dziedzinie nanotechnologii, zapewniająca przyspieszenie i wzmocnienie działania efektu terapeutycznego światła.

Wszystko to za sprawą cząsteczki fuleren C60 zawartej w filtrach lamp. Szeroki zakres oddziaływania światła na tkanki sprawia, że wykorzystywane jest w terapii takich schorzeń jak: łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, urazy sportowe, zapalenie ścięgien. Światło lampy posiada wszystkie widma promieniowania – prócz tego szkodliwego, czyli UV. Fototerapia ma pobudzający wpływ na wiele reakcji w komórkach, dlatego może być stosowana w leczeniu licznych schorzeń skóry, a także tkanek leżących pod nią. Poprzez poprawę mikrokrążenia w tkankach światło stymuluje procesy regeneracyjne, fizjologiczne zmiany w tkankach, reguluje pracę układu limfatycznego oraz aktywuje procesy odpornościowe.

Next article