Home » Kości i stawy » Rowery elektryczne są w stanie budować kondycję!
kości i stawy

Rowery elektryczne są w stanie budować kondycję!

Rowery elektryczne są coraz bardziej popularne. Kupno nowego e-bika wiąże się nie tylko z posiadaniem kolejnego modnego gadżetu, ale również z poszerzaniem swoich własnych horyzontów. Niestety w ostatnim czasie wokół rowerów elektrycznych narosło wiele mitów, które postaramy się obalić.

Paweł Kurczab

Vloger prowadzący na YouTube kanał „Endurofina”

Dla kogo jest rower elektryczny? Czy zachęca do jazdy osoby mniej aktywne sportowo?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdziemy do jazdy na rowerze elektrycznym. Można wspomagać się wyłącznie napędem, włączać tryb turbo, który nie wymaga od nas pracy. Wtedy faktycznie dajemy od siebie znacznie mniej. Dla mnie jednak rower elektryczny to nowe możliwości. Jeżdżę nim wyłącznie po górach, dzięki czemu pomaga mi dojechać tam, gdzie wcześniej nie byłem w stanie tego zrobić klasycznym rowerem (analogowym). Na zwykłym rowerze jeździłem ponad 20 lat, a rower elektryczny pozwolił mi na nowo odkryć góry.

Czy jazda na rowerze elektrycznym wpływa na nasze zdrowie podobnie jak poruszanie się rowerem klasycznym?

Nie można tego wysiłku przełożyć jeden do jednego. Na rowerze elektrycznym męczymy się mniej, ale na analogowym zniechęcamy się bardzo szybko i możemy np. wcześniej skończyć trasę. To, ile damy z siebie, zależy wyłącznie od nas. Obecne rowery elektryczne pozwalają na regulację wspomagania. Wcześniej to wspomaganie było na wysokim poziomie, teraz nowoczesne elektryki można ustawić na niższy stopień, ok. 10-15 proc. wsparcia. To sprawia, że możemy na nich jak najbardziej budować kondycję, co przekłada się na nasze zdrowie. Przy tym na rowerze elektrycznym możemy dojechać dalej niż na klasycznym. W dodatku kończąc taką dłuższą wycieczkę, jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować – wrócić do domu, nie odczuwać uciążliwego bólu mięśni przez kolejnych kilka dni. Na rowerze analogowym również robiłem długie wyprawy, jednak później musiałem spędzić więcej czasu na regeneracji. Na rowerze elektrycznym to zmęczenie jest pozytywne.

Dlaczego warto wybrać rower elektryczny?

Tak naprawdę rowery elektryczne są zarówno dla osób mało aktywnych, jak i bardzo aktywnych. U osób zaawansowanych, tak jak u mnie, rower elektryczny daje nowe możliwości. Coraz bardziej popularne są także miejsca do zjazdów – tzw. single tracki. Rowery elektryczne sprawiają, że w ciągu dnia można zjechać z takiej trasy nie 2-3 razy, a nawet 4-5. Za sprawą rowerów elektrycznych jest to dostępne także dla amatorów, ale tutaj byłbym ostrożny. Do takiego zjazdu należy się dobrze przygotować – nie wystarczy wypożyczyć rower z napędem elektrycznym, by przejechać całą trasę. Bardzo często widzę na szlakach osoby bez kasków, sprowadzających rowery z góry ze łzami w oczach, ponieważ trasa ich przerosła. Nawet zjazdy wymagają od nas sprawności fizycznej, ponieważ tętno podczas nich także jest bardzo wysokie.

Rower z napędem elektrycznym jest także dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, po kontuzjach, niemogących poruszać się klasycznym rowerem. Dzięki temu na nowo mogą oni odkryć kolarstwo i cieszyć się ruchem. Rodziny z dziećmi również wybierają rowery elektryczne, by np. na pewnym odcinku móc holować rower dziecka lub wózek rowerowy. Jest to bardzo duża pomoc na trasie.

Kiedy zdecydować się na zakup roweru elektrycznego?

Rower elektryczny przełamuje blokadę psychiczną u osób, które myślą, że nie dadzą rady na klasycznym rowerze. Pozwala na szersze spojrzenie na kolarstwo. Na rower elektryczny zdecydowałem się 3 lata temu, to zmieniło perspektywę pokonywania dystansu po górskich szlakach. Polecam spróbować ten rodzaj aktywności każdemu, szczególnie osobom już jeżdżącym po górach, jak również tym, którzy zaczynają swoją przygodę z EMTB.

Next article