Home » Kości i stawy » Seniorze, ćwicz! Będziesz nie tylko zdrowszy, ale i szczęśliwszy
kości i stawy

Seniorze, ćwicz! Będziesz nie tylko zdrowszy, ale i szczęśliwszy

Dr n. med. Daniel Śliż

Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista w zakresie zdrowia publicznego, nauczyciel akademicki, adiunkt w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także adiunkt w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Szkole Zdrowia Publicznego, założyciel oraz prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Należy pamiętać, by wysiłek wprowadzać powoli i dopasować go do możliwości.


Czy aktywność fizyczna zapobiega rozwojowi chorób i niepełnosprawności u seniorów?

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem na każdym etapie życia i rozwoju człowieka, tym samym, jeśli jest dostosowana do możliwości, wpływa korzystnie na zdrowie. Warto podkreślić, że wszystkie zalecenia dotyczące zapobiegania wystąpieniu chorób, w tym m.in. chorób kardiologicznych, zwyrodnieniowych stawów, cukrzycy, otyłości i wielu innych, oraz ich leczenia, uwzględniają aktywność fizyczną.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie seniora po wdrożeniu codziennej dawki ruchu?

Ruch sprawia, że organizm seniora starzeje się wolniej, czyli dłużej zachowuje sprawność i zdrowie, dzięki temu ciało jest gibkie i umożliwia wykonywanie codziennych czynności bez bólu. Ponadto aktywność fizyczna oprócz korzystnego wpływu na ciało, pozytywnie wpływa też na umysł – dzięki endorfinom, czyli hormonom szczęścia wytwarzanym podczas wysiłku, senior ma większe poczucie szczęścia, co przekłada się na lepsze, ogólne samopoczucie.

Jak konkretnie powinna wyglądać aktywność fizyczna seniora?

W pełni sprawni seniorzy powinni wprowadzać aktywność fizyczną stopniowo. Na początku wystarczy wyjść z domu, wziąć ze sobą sąsiada/sąsiadkę lub inną osobę, z którą lubi się rozmawiać i spacerować przez minimum 30 minut. Warto powtarzać to codziennie. Aby wysiłek miał więcej korzyści zdrowotnych, pomocne będą kije do nordic walkingu, które pozwalają zaangażować większe grupy mięśni, zapewniają właściwą postawę ciała i zabezpieczają posturę. A gdy już zdrowotne spacery staną się nawykiem, warto zacząć aktywnie się gimnastykować, przynajmniej 3 razy w tygodniu po kilkanaście minut. Ponadto, jeśli senior będzie gotowy na bardziej intensywny wysiłek, świetnym sposobem będą m.in. przejażdżki rowerowe, pływanie, a także zajęcia grupowe na siłowni, joga lub taniec. Warto jednak pamiętać, by przed skorzystaniem ze standardowego roweru, złapać rytm np. na rowerku stacjonarnym, a przed intensywnymi zajęciami tanecznymi, spróbować np. zajęć aqua fitnessu na pływalni, gdzie można wzmocnić ciało, bez obciążania stawów.

Jak często ćwiczyć? Jaka powinna być intensywność wysiłku seniora?

Zgodnie z rekomendacjami WHO umiarkowany wysiłek fizyczny dorosłych, czyli taki, podczas którego można swobodnie mówić, powinien trwać łącznie minimum 150 minut w ciągu tygodnia, co przekłada się na 30-minutową aktywność 5 dni w tygodniu. Można zamienić go na intensywną aktywność i wtedy należy wykonywać łącznie minimum 75 minut w ciągu tygodnia, czyli np. po 25 minut 3 dni w tygodniu. Przede wszystkim jednak aktywność powinna być dostosowana do seniora, czyli do jego możliwości, a także powinna sprawiać mu radość.

A jak powinna wyglądać aktywność fizyczna seniorów, którzy chorują – wielu z nich ma choroby przewlekłe i boją się być aktywnymi – czy słusznie?

Warto pamiętać, że również u tych osób aktywność fizyczna jest wciąż bardzo ważna, gdyż m.in. poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko infekcji, zapobiega odleżynom, a także spowalnia proces chorobowy. Dlatego też u tych seniorów rekomenduje się wdrożenie ruchu po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Next article