Home » Kości i stawy » Szansa na sprawność seniorów
Kości i stawy

Szansa na sprawność seniorów

syn_ze_starsza_mama_w_ogrodku
syn_ze_starsza_mama_w_ogrodku

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest zmorą wielu seniorów – przy każdym, nawet najmniejszym ruchu powoduje ból i dyskomfort ograniczający ruch. Na szczęście istnieje sposób, by znacznie zniwelować te dolegliwości. Jest to coraz bardziej powszechna iniekcja kwasu hialuronowego w staw.

Kwas hialuronowy – czym jest i w jaki sposób pomaga?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie i jest odpowiedzialny za wiązanie wody, m.in. w skórze, dzięki czemu jest ona odpowiednio nawilżona. Niestety, z czasem w naszym ciele jest go coraz mniej, jednak można go uzupełniać za sprawą iniekcji, naj- częściej kwasem hialuronowym o wysokiej lub niskiej masie cząsteczkowej (o tym decyduje lekarz). W przypadku zmian zwyrodnieniowych u seniorów, podczas wstrzykiwania wykorzystuje się naturalny hialuronian sodu (bez tzw. usieciowania chemicznego) o wysokiej masie cząsteczkowej. Co daje tego typu zabieg? Kwas hialuronowy posiada właściwości przeciw- zapalne, dzięki czemu gwarantuje zmniejszenie bólu oraz lepsze funkcjonowanie stawu.

Jakie są wskazania do zabiegu iniekcji dostawowej?

Wskazaniem do zastosowania dostawowej iniekcji kwasu hialuronowego (inaczej wiskosuplementacji) jest przede wszystkim brak reakcji na leczenie farmakologiczne, znaczna tkliwość podczas badania fizykalnego i zmiany zwyrodnieniowe oszacowane na pod-stawie obrazu RTG. Jest to także alternatywa dla przyjmowania leków sterydowych, których stosowanie niesie ze sobą wiele niepożądanych skutków ubocznych. Bardzo często seniorzy mają również inne schorzenia towarzyszące, które wymagają przyjmowania leków. Wiskosuplementacja może być doskonałym rozwiązaniem na ograniczenie przyjmowania medykamentów. Jest ona szczególnie polecana osobom, które cierpią na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego oraz biodrowego. Co ważne, iniekcja kwasu hialuronowego nie regeneruje stawów, jednak jest w stanie znacznie poprawić ich pracę zarówno podczas spacerów, i innej aktywności fizycznej.

Jak przebiega  wiskosuplementacja?

Przed samą iniekcją lekarz powinien wykonać szczegółowe badanie USG zwyrodniałego stawu. Następnie  w sterylnych warunkach wykonuje się zastrzyk kwasu hialuronowego, najczęściej poprzez jedno ukłucie  w wyznaczonym miejscu. Wiskosuplementacja nie daje natychmiastowych efektów, jednak ulgi można spodziewać się już po około  48 godzinach. Jest to doskonały sposób na powrót seniorów do aktywności fizycznej, ponieważ zazwyczaj działanie jednorazowej iniekcji ogranicza ból w stawie aż do roku. Dzięki temu poprawia się nie tylko ich jakość życia, ponieważ ich ruchy nie są już ograniczone, ale także komfort psychiczny.

Next article