Dr n. med. Piotr Zwoliński
Epileptolog, neurofizjolog i elektroencefalografista. Twórca nowoczesnej neurocybernetyki oraz epileptologii klinicznej w Polsce. Inicjator wielu metod diagnostyki i terapii padaczki.
Dlaczego EEG jest kluczowe w diagnostyce zaburzeń neurologicznych?
Czym dokładnie jest badanie EEG i jakie choroby można za jego pomocą zdiagnozować?
Jest to badanie bioelektrycznej czynności mózgu i polega na umieszczeniu na głowie kilkudziesięciu elektrod, które są w stanie wyłapać wszelkie zaburzenia w pracy mózgu i neuronów. Trzeba zrobić zastrzeżenie, że to jest badanie niezwykle czułe, ale też mało specyficzne, co oznacza, że na podstawie badania EEG nie można postawić diagnozy. Badanie zbiera pewne informacje kliniczne, ale zarówno może wskazać nic nieznaczące nieprawidłowości u zdrowego człowieka, jak i nie wykryć zaburzeń u bardzo ciężko chorej osoby. Badanie pomaga zdiagnozować wiele zaburzeń i chorób neurologicznych, zarówno z naddatkiem pewnych zjawisk bioelektrycznych, jak padaczka, jak i z ubytkiem tych zjawisk, czyli np. choroby neurodegeneracyjne.
Jak przebiega standardowe badanie EEG i ile zazwyczaj trwa?
Badanie jest kompletnie nieinwazyjne, zupełnie bezpieczne i nie łączy się z żadną dysfunkcją dla pacjenta czy nieprzyjemnością. Mówiąc żartobliwie, uszkodzeniu może ulec najwyżej fryzura u pań, ponieważ technik EEG musi wprowadzić elektrody głęboko do skóry głowy i czasem używa w tym celu specjalnych żeli lub solonej wody.
Na czym polega różnica między standardowym badaniem EEG a jego dłuższymi wersjami?
Obecnie standardowe badanie trwa 12 lub 24 godziny, choć wcześniej były to badania raptem 30-minutowe. Natomiast światowy trend zalecił ich znaczne wydłużenie, by badanie wyłapało patologiczne epizody w mózgu, które mogą występować dość rzadko. Stąd potrzeba monitorowania na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą dobę, aby objąć analizą również sen pacjenta.
Kto powinien poddać się takiemu badaniu?
Screeningowemu badaniu EEG powinni poddawani być pacjenci z jakimikolwiek nieprawidłowościami neurologicznymi, przede wszystkim z zaburzeniami napadowymi, ale też z zaburzeniami świadomości, przytomności, snu, a także osoby z epizodami nagłego zmęczenia czy z przewlekłymi bólami i zawrotami głowy. Badanie najlepiej wykonać z uwzględnieniem epizodu, który pacjentowi dokucza, bo na ogół bóle, na które skarży się chory, są objawami subiektywnymi i lekarze nie mają innej metody ich oceny niż właśnie badanie EEG.