Home » Neurologia » O samoocenie i stabilnym poczuciu własnej wartości
Neurologia

O samoocenie i stabilnym poczuciu własnej wartości

kobieta poczucie własnej wartości
kobieta poczucie własnej wartości

Startuje pierwszy warsztat on-line kampanii: „W kobiecej głowie”

Wiele Polek nadal ma problem z niską samooceną i brakiem akceptacji życia zawodowego, co odbiera radość z codzienności. W takiej sytuacji warto porozmawiać i posłuchać specjalistów. Już 30 kwietnia, w ramach kampanii edukacyjno-społecznej #wKobiecejGłowie, odbędzie się warsztat on-line, którego celem jest realne wsparcie kobiet i podniesienie ich samooceny.

Mimo że jako społeczeństwo z pokolenia na pokolenie jesteśmy coraz szczęśliwsi, to nadal wiele z nas, Polek, nie potrafi w pełni cieszyć się życiem. Umiemy docenić naszą inteligencję, ambicje i relacje międzyludzkie, które tworzymy, ale jednocześnie jesteśmy bardzo podatne na opinie zewnętrzne, które wpływają na naszą samoocenę. Jednym z głównych źródeł tych ocen są media społecznościowe, w których jesteśmy coraz aktywniejsze zarówno w tworzeniu treści – zamieszczaniu komentarzy czy zdjęć – jak i jej przyjmowaniu.

Lubimy patrzeć co dzieje się w wielkim świecie mody, zdrowia i urody oraz jakie życia wiodą zarówno celebrytki, jak i nasze koleżanki. Niestety, porównywanie się z wyidealizowanym światem często prowadzi do zaburzeń we własnej samoocenie. Jak pokazują badania1, aż 70 proc. z nas uważa, że media społecznościowe odgrywają dużą rolę w tym, jak same się oceniamy. Jednocześnie co druga z nas uważa, że te media są istotne dla nawiązywania i utrzymywania kontaktów międzyludzkich, a 37 proc. dodaje, że „sociale” są ważnym źródłem wiedzy o sposobach dbania o zdrowie. Mówiąc krótko – wpływ treści, które czerpiemy z mediów społecznościowych, na nasze samopoczucie jest ogromny.

Badania2 pokazują również, że nadal wiele Polek nie jest zadowolonych z wyglądu swojego ciała (27 proc. kobiet), życia zawodowego (27 proc.) lub nie czuje pełnego zadowolenia ze swojej roli społecznej (25 proc.). To kolejne czynniki, które sprawiają, że nie potrafimy w pełni cieszyć się życiem. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym szybciej zaczniemy szukać wsparcia u profesjonalistów.

Taką pomocą może być kampania edukacyjno-społeczna #wKobiecejGłowie, której misją jest zwrócenie uwagi na kobiety, jako tę grupę społeczną, która jest szczególnie narażona na zaburzenia psychiczne. Celem kampanii jest poznanie oraz odpowiadanie na potrzeby kobiet, stworzenie im przestrzeni do rozmów, a także podjęcie działań, które będą miały realny wpływ na poprawę ich samopoczucia. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Instytut LB Medical, zaś głównym partnerem firma Gedeon Richter, która regularnie wspiera kobiety w ochronie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jednym z elementów kampanii #wKobiecejGłowie jest zaplanowany na 30 kwietnia warsztat on-line. W trakcie zajęć uczestniczki dowiedzą się m.in. jakie myśli i zachowania niszczą pewność siebie, czym różni się myślenie osób mających wysoką i niską samoocenę, a także poznają aspekty i obszary, które mogą kształtować stabilne poczucie własnej wartości. Część zajęć poświęconych będzie również zajęciom praktycznym, dzięki którym uczestniczki dowiedzą się m.in.: jak prawidłowo formułować cele, jak poznać własne zasoby, które pozwolą żyć dobrze z samym sobą oraz jak zaakceptować własne słabości i wady. O wpływie mediów społecznościowych na samoocenę kobiet mówić będą natomiast Olga Bołądź i Magda Lamparska, które regularnie korzystają z social mediów i są osobami rozpoznawalnymi. Zajęcia poprowadzą eksperci: Jagna Ambroziak, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, współtwórczyni Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii oraz Magdalena Lamparska, Olga Bołądź i Jowita Radzińska z Fundacji Gerlsy.

kobieta poczucie własnej wartości

1
Badanie „Profilaktyka zdrowotna w czasach COVID-19 i wpływ mediów społecznościowych na samoocenę kobiet” przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostało zrealizowane w dn. 2-3 marca 2021 przez agencję SW Research.
2Badanie stanu zdrowia psychicznego Polek przeprowadzone na zlecenie Instytutu LB Medical. Badanie zostało zrealizowane w dn. 3-9 grudnia 2020 przez agencję SW Research.

O kampanii „W kobiecej głowie” – kampania edukacyjno-społeczna, której misją jest zwrócenie uwagi na zdrowie kobiet, jako grupy społecznej szczególnie narażonej na zaburzenia psychiczne. Inicjatorem kampanii jest instytut LB Medical, natomiast głównym partnerem – Gedeon Richter, który regularnie wspiera kobiety zarówno w obszarze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Partnerami kampanii są również: Instytut Badawczy SW Research, Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii, Fundacja Gerlsy.
Więcej informacji o kampanii znajdziecie na stronie: naszawtymglowa.pl/kampania-spoleczna-w-kobiecej-glowie i www.facebook.com/wkobiecejglowie.
Next article