Home » Onkologia 2 » Solidarnie przeciw rakowi
Onkologia 2

Solidarnie przeciw rakowi

Wojciech Wiśniewski
Rzecznik Fundacji Onkologicznej Alivia

yzwania są proporcjonalne do zaniedbań ostatnich lat. Fundacja Alivia działa na rzecz zmiany tego systemu działając tam, gdzie ludzie albo instytucje zawodzą.

O skuteczności opieki onkologicznej decyduje kilka czynników, które mogą być odpowiedzialnością pacjentów lub instytucji decydujących o kształcie systemu ochrony zdrowia. Po stronie każdego z nas pozostaje profilaktyka chorób nowotworowych. Tryb życia, dieta, aktywność fizyczna mają wielkie znaczenie dla naszego zdrowia i zależą niemal wyłącznie od naszych decyzji. Kolejnym krokiem są regularne badania. Porozumiewając się z lekarzem rodzinnym powinniśmy regularnie wykonywać badania diagnostyczne, stosownie do naszego wieku oraz ewentualnych obciążeń rodzinnych. Niestety w Polsce wciąż diagnozujemy chorobę nowotworową zbyt późno. Jeżeli pacjenci zaczną współpracować z lekarzami rodzinnymi, w niedługim okresie moglibyśmy tę sytuację zmienić.

Odpowiedzialność na kolejnych etapach ponosi państwo, które w ostatnich latach regularnie zawodziło. Od wielu lat w Polsce nie wdrożono ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi (Breast Unit). Dowody naukowe wskazują, że dzięki koordynacji leczenia można znacznie zwiększyć skuteczność opieki. Wspólnie ze środowiskiem Amazonek prowadziliśmy przez pół roku rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Udało się przełamać niemoc państwa. Otrzymaliśmy zapewnienie, że od 1 lipca ośrodki będą powoływane na terenie całego kraju.

Osobną kwestią jest dostępność leczenia dla chorych. Pomimo podjęcia kilku pozytywnych decyzji refundacyjnych w ostatnim roku, wciąż wiele pacjentek nie może liczyć na skuteczne i bezpieczne leczenie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiele z naszych ponad 200 podopiecznych to właśnie kobiety zmagające się z rakiem piersi, dla których NFZ nie ma żadnej opcji. Dzięki otwartości i życzliwości tysięcy darczyńców możemy wspierać je w walce z chorobą. Bez nich nie moglibyśmy przekazać w ramach programu „Skarbonka” ponad 5 mln zł na wydatki związane z leczeniem. Jednocześnie zapewniamy, że nieustannie zwracamy uwagę resortowi zdrowia, że wielu pacjentów w Polsce jest leczonych w sposób przestarzały, w żadnym razie niezgodny z obowiązującą wiedzą medyczną. Dlatego jednoczymy się z innymi organizacjami pacjenckimi walcząc o to, aby pacjent był w centrum systemu, a nie w urzędniczej pułapce.

Zwracamy się do Ciebie Czytelniku, abyś w biegu codzienności zatrzymał się i zadbał o zdrowie swoich najbliższych. Liczymy, że jak najdłużej będziesz mógł cieszyć się zdrowiem. Wiedz, że możesz na nas liczyć, jeżeli będziesz potrzebował pomocy. Zastanów się również, czy chcesz w geście solidarności wesprzeć naszych podopiecznych. Im częściej będziemy sobie pomagać nawzajem, tym łatwiej będzie nam walczyć z chorobą.

Next article