Home » Onkologia 5 » Nowotwory głowy i szyi – czy ty też jesteś w grupie ryzyka?
Onkologia 5

Nowotwory głowy i szyi – czy ty też jesteś w grupie ryzyka?

Prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński

Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Sekretarz Generalny European Head & Neck Society


zym są nowotwory głowy i szyi i jak można je zdiagnozować?

Nowotwory głowy i szyi to wszystkie zmiany nowotworowe, które występują u chorego powyżej obojczyka, nie zaliczamy do nich jedynie nowotworów mózgu i oka. Najnowsze badania potwierdziły, że za ten typ nowotworu może odpowiadać wirus brodawczaka ludzkiego. Jedyną profilaktyką w tym zakresie jest racjonalne życie seksualne – ograniczenie ilości partnerów, wczesnej inicjacji seksualnej. Nowotwory głowy i szyi nie dają nigdy swoistych objawów, jeśli jednak u pacjenta przez okres powyżej trzech tygodni występują takie objawy jak ból języka, owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone bądź białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból i/lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa, to mogą one świadczyć o nowotworze. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów najlepiej wybrać się do laryngologa, który przeprowadzi specjalistyczne badanie. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych wszyscy lekarza laryngolodzy działają według ogólnie obowiązujących standardów, wykonują badanie określonych obszarów i poddają je ocenie. Bardzo ważne jest jednak, by nie badać się tylko wtedy, gdy już pojawią się u nas niepokojące objawy, ale zgłaszać się do lekarza na badania profilaktyczne. Lekarz stomatolog najczęściej bada jamę ustną, dlatego ważne jest, aby właśnie tę grupę zawodową uczulić na wczesne zmiany o charakterze nowotworowym w tej okolicy.

Jak w Polsce leczeni są pacjenci z nowotworami głowy i szyi? Czy mają oni dostęp do nowoczesnych terapii?

W ostatnich latach liczba osób chorujących na ten rodzaj nowotworu drastycznie wzrasta, dotyka on coraz częściej ludzi młodych, dobrze wykształconych, prowadzących zdrowy tryb życia. W Polsce obecnie działa 11 ośrodków, w których profesjonalnie przeprowadzana jest profilaktyka nowotworów głowy i szyi. Nadal brakuje nam interdyscyplinarnych zespołów lekarskich, które zajmują się chorymi kompleksowo i dobierają dla nich zindywidualizowane leczenie. Oczywiście, w zależności od zaawansowania zmian nowotworowych chorych poddaje się leczeniu operacyjnemu, stosuje się także radio i chemioterapię. Obecnie mamy również dostęp do wielu nowoczesnych technologii, które poprawiają komfort życia pacjentów z nowotworem głowy i szyi.

Jak pacjenci z nowotworami głowy i szyi radzą sobie w życiu społecznym? Czy ta grupa chorych narażona jest na stygmatyzację ze strony innych osób?

Leczenie operacyjne nowotworów głowy i szyi zazwyczaj pozostawia widoczny ślad na ciele pacjenta. Wszystkie te zabiegi ratują choremu życie, ale także powodują, że pacjent może być stygmatyzowany przez społeczeństwo. Niestety, choć o chorobach nowotworowych mówi się bardzo dużo, to niektórzy z nas wciąż jeszcze zapominają, że rak nie jest chorobą zakaźną, że nie można się nim zarazić. Od lat prowadzone są kampanie edukacyjne, które mają na celu edukację społeczeństwa w zakresie chorób nowotworowych. Chcemy docierać do wszystkich i mówić o tym, że rak nie jest powodem do wstydu czy wykluczenia. Coraz częściej chorobę nowotworową można skutecznie leczyć i żyć z nią jeszcze przez wiele lat od rozpoznania.

Next article