Home » Onkologia » Chcesz być leczony? Najpierw musisz mieć przerzuty
Onkologia

Chcesz być leczony? Najpierw musisz mieć przerzuty

Bogusław Olawski

Przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia „UroConti”

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Według szacunkowych danych w Polsce, w tym roku możemy mieć nawet ponad 20 tysięcy nowych pacjentów.


Niedorzeczność polskiego systemu ochrony zdrowia

Chorzy na raka prostaty nie mają w Polsce dostępu do terapii, które są już powszechnie realizowane na świecie. W naszym kraju pacjenci muszą czekać na rozwój nowotworu prostaty i dopiero, gdy pojawią się przerzuty, wdrażane są nowoczesne leki antyandrogenowe, takie jak enzalutamid, apalutamid czy darolutamid. Tym samym pacjenci regularnie wykonują badania obrazowe, aby wreszcie nadszedł ten czas i pojawiły się długo wyczekiwane przerzuty.

To niedorzeczne – mówi Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia „UroConti”. – Chorzy z innych państw UE mają dostęp do leczenia na każdym etapie choroby, także tym wczesnym. My musimy czekać, aż nam się pogorszy! Dopiero, gdy pojawią się przerzuty, możemy starać się o leczenie, które nie tylko opóźnia o 2 lata wystąpienie przerzutów, ale także wpływa na wydłużenie całkowitego przeżycia nawet o kilkanaście miesięcy – dodaje Olawski.

Szybko wdrożone leczenie pozwala żyć aktywnie

Zwykle nowotwór gruczołu krokowego diagnozowany jest u mężczyzn pomiędzy 60. a 70. rokiem życia, jednak coraz częściej ujawnia się również u młodszych mężczyzn i obniża jakość życia nawet czterdziestolatków. Jeśli jednak w takich przypadkach zostanie wprowadzone właściwe leczenie, bez czekania aż pojawią się przerzuty, chory będzie mógł nadal prowadzić aktywne życie zawodowe i osobiste.

Nowoczesne terapie hormonalne nie tylko wydłużają życie, ale także znacząco poprawiają jego jakość – tłumaczy Bogusław Olawski. – W naszym Stowarzyszeniu znane są przypadki panów, którzy już praktycznie byli na wózkach, a enzalutamid pozwolił im nie tylko z tych wózków wstać i wrócić do pracy, ale do tej pracy dojeżdżać na rowerze! Zamiast więc obciążać państwo kosztami rent i zwolnień lekarskich, mogą oni korzystać z życia, pracować i wytwarzać PKB – dodaje.

Next article