Home » Onkologia » Jak radzić sobie z problemami intymnymi podczas leczenia onkologicznego?
Onkologia

Jak radzić sobie z problemami intymnymi podczas leczenia onkologicznego?

leczenie-onkologiczne
leczenie-onkologiczne

Dr Michał Maciejewski

Specjalista ginekologii onkologicznej oraz ginekologii i położnictwa, starszy asystent Oddziału Ginekologii Onkologicznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

Pacjentki onkologiczne podczas i po terapii zmagają się z wieloma trudnościami. Na samym początku walczą o swoje zdrowie, jednak z biegiem czasu i końcem leczenia pragną wrócić do normalności, w tym np. aktywności seksualnej. Niekiedy jest ona utrudniona poprzez szereg dolegliwości ginekologicznych związanych z terapią. Na szczęście można temu zaradzić.


Na jakie najczęstsze problemy intymne skarżą się lekarzom ginekologom pacjentki onkologiczne?

Jest to bardzo duża skala problemu, ponieważ mówimy o dużej grupie pacjentek. Każda z nich jest na innym etapie leczenia, życia, zmaga się z innym nowotworem. Na początku leczenia onkologicznego, takie „przyziemne” sprawy jak dolegliwości związane z narządami płciowymi są spychane na dalszy plan. Szczególnie dotyczy to chorych, które zmagają się ze zmianami pooperacyjnymi. Gdy już jednak widzimy światełko w tunelu i sama choroba nie jest tak uciążliwa, a pacjentka chce wrócić do normalnego funkcjonowania, faktycznie pojawiają się takie problemy miejscowe, jak suchość pochwy związana z atrofią (niedoborem estrogenów), krwawienia, brak nawilżenia, itp.

Z jaką częstotliwością te problemy mogą wracać w zależności od rodzaju nowotworu i leczenia onkologicznego?

Leczenie onkologiczne to szereg działań medycznych, zatem jest to kwestia niezwykle indywidualna. Są terapie, po których kobiety są w stanie normalnie funkcjonować. Istnieją jednak pacjentki, które po chemioterapii cierpią na brak funkcji hormonalnych, tak jak podczas menopauzy, co skutkuje wcześniej wspomnianą atrofią, suchością pochwy, brakiem satysfakcji seksualnej, dyskomfortem podczas współżycia. Wpływa to na ich samopoczucie, ponieważ aktywność seksualna jest jednym z wyznaczników powrotu do normalności po chorobie, w trakcie remisji, czy też już pod koniec leczenia.

Dlaczego kobiety nie powinny bagatelizować problemów intymnych, w tym np. suchości pochwy?

Gdy zaburza się ogólny stan zdrowia, w tym uszkodzone są funkcje hormonalne, wprowadzona jest radioterapia, czy też terapia hormonalna lub chemioterapia, zmiany atroficzne jeszcze bardziej się pogłębiają. Są to zmiany zanikowe w obrębie śluzówek, które tworzą tak zwany nabłonek atroficzny menopauzalny, występujący już u młodych kobiet, podczas intensywnego leczenia. Powoduje to, że śluzówka, m.in. w pochwie, jest znacznie bardziej wrażliwa, powoduje uczucie dyskomfortu podczas życia codziennego, zwiększoną częstotliwość infekcji, szereg dolegliwości, w tym świąd, pieczenie, zaburzenia wydzieliny, różnego rodzaju krwawienia. Przez ten stan utrudniona jest diagnostyka, w tym cytologia. Czasem specjaliści mają wątpliwości czy to już choroba, czy też zmiany po leczeniu radioterapeutycznym. Wtedy staramy się pomóc naszym pacjentkom odzyskać ten komfort.

Jaka jest rola drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego w poprawie komfortu intymnego kobiet w trakcie terapii onkologicznej?

Naszym pacjentkom sugerujemy różne formy preparatów, które mogą poprawiać ten stan. Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy to jeden ze skuteczniejszych elementów terapii miejscowej. Zazwyczaj to pacjentki decydują o tym, jaki produkt chcą wybrać, ale faktycznie, preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym skutecznie, nawilżają poprawiając tym samym stan błony śluzowej pochwy. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które w składzie nie posiadają substancji dodatkowych, takich jak hormony, parabeny, wyciągi roślinne, olejki i środki zapachowe. Systematyczne stosowanie preparatów takich jak globulki dopochwowe z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, pomaga w nawilżeniu i regeneracji nabłonka pochwy, zmniejszając przy tym dyskomfort spowodowany suchością, łagodząc stany zapalne oraz ułatwiając leczenie dystrofii będącej następstwem chemioterapii lub radioterapii. W przypadku ułatwienia kontaktów intymnych pomocny może być żel z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który ma właściwości nawilżające i poślizgowe. W codziennej higienie intymnej sprawdzają się natomiast nawilżające emulsje z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, które pozwolą utrzymać właściwe pH skóry oraz będą sprzyjać odbudowie naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych.

Warto również podkreślić fakt roli kontaktu i komunikacji z lekarzem – chore w trakcie leczenia onkologicznego lub po jego zakończeniu nie powinny bowiem wstydzić się rozmawiać z ginekologiem o swoich dolegliwościach intymnych.

Next article