Home » Onkologia » Masz Wybór – kampania dotycząca wyboru metod leczenia raka piersi
onkologia

Masz Wybór – kampania dotycząca wyboru metod leczenia raka piersi

we współpracy:
we współpracy:

Anna Hencka-Zyser

Założycielką Fundacji Spa for Cancer

Niewiele pacjentek ma świadomość, jak wiele zróżnicowanych form leczenia mają do wyboru. Po to właśnie powstała kampania Masz Wybór, o której porozmawialiśmy z panią Anną Hencką-Zyser, założycielką Fundacji Spa for Cancer.

Diagnoza – rak piersi. Jak nie powinnyśmy myśleć, gdy usłyszymy takie rozpoznanie?

Rak piersi stał się chorobą XXI wieku. Obecnie nie jest już uznawana za wyrok śmierci, jak było to jeszcze kilka lat temu, a chorobę przewlekłą. Głównie za sprawą szybszego przepływu informacji i podnoszenia świadomości, rak piersi jest coraz bardziej oswajany. Nadal jednak diagnoza: „rak piersi”, sprawia, że wali nam się cały świat. Nasze emocje i myśli są wtedy w totalnym chaosie. Jest to moment szoku, który jest niezwykle potrzebny, jak w każdym procesie. Po fazie szoku dochodzi do oswojenia się z diagnozą. W oswojeniu pomaga edukacja, płynąca z fundacji i przede wszystkim lekarzy specjalistów. To wiedza pomaga przejść chorej przez wszystkie etapy leczenia. Szczególnie ważna jest rozmowa z osobą, która już przebyła nowotwór, a jej karta onkologiczna jest zamknięta. Jest to jednak kwestia niezwykle indywidualna – każda z nas ma inną wrażliwość, ale też inną sytuację. Rak przecież dotyka nie tylko kobiety mające wspaniałych, wspierających partnerów, ale również te będące w toksycznych związkach, a nawet samotne matki, które traktują chorobę zadaniowo. Najlepiej radzić sobie, poszukując informacji – ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł.

Jakich informacji w takiej sytuacji poszukują pacjentki?

Pierwsze pytanie, na które pacjentki chcą znać odpowiedź, brzmi „kiedy umrę”. Dopiero potem szukają informacji na temat długości i sposobu leczenia. Pacjentki pragną się również dowiedzieć tego, co będzie im podawane oraz czy będą musiały być w tym czasie hospitalizowane. Zawsze namawiam je, by robiły sobie listę najważniejszych kwestii, o które chcą zapytać swojego lekarza. Dzięki temu będą mogły zgromadzić wiedzą stricte dotyczącą ich przypadku. Wizyta tego typu może łączyć się z dużymi emocjami, dlatego warto za zgodą lekarza nagrać jego odpowiedzi na dyktafon.

Jaka powinna być przygotowana/zaplanowana strategia na życie w czasie choroby?

Pacjentka powinna przede wszystkim wiedzieć jak najwięcej o swoim leczeniu. W tym właśnie celu powstała kampania „Masz Wybór”, by nauczyć społecznego dialogu pomiędzy pacjentką i lekarzem. Dzięki rozmowie pacjentka wie, w jaki sposób ma zorganizować i zaplanować sobie czas na cały proces leczenia. W kampanii tej uczymy również lekarzy, by byli empatyczni i dawali pacjentkom poczucie bezpieczeństwa.

Co w ramach kampanii Masz Wybór jej inicjatorzy i lekarze chcą przekazać pacjentkom?

Chcemy przekazać pacjentkom, że lekarz ma być partnerem/przewodnikiem w drodze po zdrowie. Nie należy się go obawiać i czuć zbyt duży respekt. Warto pytać, drążyć, dowiadywać się jak najwięcej. Im lepiej znamy mechanizmy choroby i leczenia, tym lepiej ją rozumiemy i motywujemy się do zdrowienia.

Czy Polki mają wybór w leczeniu i opiece, jeśli mają raka piersi?

Wybór sposobu i możliwości leczenia jest zależny od placówki, w której dana pacjentka podejmuje leczenie. Jest to niezwykle zróżnicowana kwestia – po to właśnie stworzyliśmy kampanię Masz Wybór, by wyrównać te szanse i podnieść świadomość pacjentek, ale i lekarzy. Istnieje wiele metod leczenia, które można indywidualnie dobrać do typu nowotworu. Chcemy tym pokazać, że niezależnie od tego, czy mieszkasz w małej miejscowości, czy w wielkiej aglomeracji – masz te same szanse na skuteczne leczenie i wyzdrowienie.

Hormonozależny, HER2-ujemny rak piersi – co dziś pacjentki w Polsce wiedzą o dostępie do nowoczesnego leczenia inhibitorami CDK 4/6 (cyklibami)? 

Niewiele pacjentek, a mogę nawet stwierdzić, że żadna z moich znajomych z rakiem piersi HER2-ujemnym nie otrzymała propozycji leczenia cyklibami. Tłumaczę to brakiem świadomości, która na szczęście wzrasta. Zostało przeprowadzanych wiele wykładów na temat leczenia inhibitorami CDK 4/6 tzw. cyklibami chorych z HER2 ujemnym rakiem piersi, co daje nadzieję na powszechność tej opcji leczenia we wszytkich ośrodkach onkologicznych w Polsce. W Polsce refundowane są trzy leki z grupy cyklibów – to bardzo dobra informacja dla pacjentek, ponieważ każdy z leków może być dobrany indywidualnie, są również takie cykliby, które korzystnie wpływają na poprawę jakości życia w trakcie leczenia, co potwierdzają badania kliniczne.

Next article