Home » Onkologia » Nowoczesne leczenie raka prostaty
Onkologia

Nowoczesne leczenie raka prostaty

Paweł Salwa

Kierownik Oddziału Urologii Szpitala Medicover

W Polsce rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Walka z tym schorzeniem odbywa się głównie poprzez radykalne usunięcie gruczołu. Wykonanie operacji w nowoczesny sposób, tj. metodą da Vinci, pozwala pacjentowi uniknąć skutków ubocznych takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji.

„Stosując klasyczne procedury usuwania nowotworu prostaty, takie jak chirurgia otwarta czy laparoskopowa prawdopodobieństwo, że pacjent po zabiegu będzie miał nieszczelne połączenie pęcherza z cewką wynosi 78 proc. Przy zabiegu z da Vinci ryzyko spada do poniżej 2 proc.” – mówi Paweł Salwa, kierownik oddziału urologii Szpitala Medicover, który w asyście robota wykonał już ponad 1000 takich operacji. „Pamiętajmy, że wykorzystanie robota gwarantuje niezwykłą precyzję operacji. Dzięki 10 czy 20-krotnemu powiększeniu pola operacyjnego oraz dzięki użyciu zminiaturyzowanych narzędzi długości 5 mm, usuwam nowotwór dokładnie zachowując tkanki potrzebne do dalszego funkcjonowania. Ponadto w ten sposób aż 9-krotnie maleje utrata krwi, co jest szczególnie ważne dla pacjentów z chorobami serca” – dodaje Paweł Salwa.

Rak gruczołu krokowego (stercza/prostaty) jest złośliwą chorobą nowotworową męskiego narządu rozrodczego, przebiegającą bezobjawowo lub powodującą uciskanie cewki moczowej i utrudnione oddawanie moczu. Prostata leży na skrzyżowaniu dróg moczowych i płciowych, a jej radykalne usunięcie metodą otwartą (za pomocą skalpela) lub laparoskopowo może powodować trwałe nietrzymanie moczu i zaburzenia lub brak erekcji. Rak prostaty występuje u mężczyzn powyżej 40 roku życia, a najbardziej narażeni na występowanie tego nowotworu panowie pomiędzy 60 a 70 rokiem życia – może to dotyczyć nawet połowy męskiej populacji w tym wieku. Wczesna diagnoza znacząco zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego warto dbać o profilaktykę i regularne wykonywać PSA – badania krwi, na podstawie którego oznaczany jest poziom antygenu swoistego dla prostaty.

Rak prostaty to nie wyrok. Choć jeszcze do niedawna wyleczenie tej choroby oznaczało dla pacjenta utratę sprawności i ogromny dyskomfort, to dzisiaj dzięki nowoczesnej medycynie i zaawansowanej technologii da Vinci, mężczyzna może skutecznie pozbyć się nowotworu, unikając skutków ubocznych. Samo utycie robota nie gwarantuje jednak pełnego sukcesu, ponieważ jest to jedynie narzędzie. Jego przewaga nad innymi metodami pojawia się wtedy, kiedy posługuje się nim doświadczony lekarz, specjalizujący się w tego typu operacjach.

Next article