Home » Onkologia » Nowotwór płuc – jak ważne jest wczesne wykrycie?
nowotwór

Nowotwór płuc – jak ważne jest wczesne wykrycie?

płuc nowotwór
płuc nowotwór

Dr Przemysław Pasikowski

Specjalista chorób wewnętrznych, praktyk z szesnastoletnim stażem pracy, specjalista w dziedzinie kardiologii

Rak płuc nadal jest jednym z nowotworów, które powodują największą liczbę zgonów. Jak zatem możemy uniknąć jego zaawansowanej postaci? Jakie są jego objawy i czy pandemia wpłynęła na jego diagnostykę? Na te i wiele innych pytań odpowie nam nasz ekspert.


Czy świadomość społeczna na temat objawów nowotworu płuca jest na odpowiednim poziomie?

Świadomość społeczna na temat przebiegu nowotworów, nie tylko płuc, według mnie nadal jest niska. Biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjentów, którzy kierowani są na nasz oddział internistyczny, to bardzo niewielu z nich jest we wstępnej fazie choroby. Niestety najczęściej pacjenci trafiają do nas z zaawansowaną, rozsianą chorobą nowotworową. Niekiedy są to chorzy kierowani już wyłącznie do poradni paliatywnej, ponieważ nie ma nadziei na radykalne wyleczenie. Rak płuc jest nadal nowotworem powodującym największą liczbę zgonów. Bardzo często leczymy także chorych, którzy zmagają się już z powikłaniami związanymi z przyjmowaniem chemioterapii, takimi jak anemia czy niewydolność serca.

Jakie działania powinny być podejmowane, aby podnosić świadomość pacjentów w zakresie nowotworów, w tym raka płuca?

Niestety niewykonywane są żadne badania przesiewowe w celu wykrycia tej choroby, a poddawanie się badaniu rentgenowskiemu co roku nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Oczywiście główną przyczyną raka płuca jest palenie tytoniu – i tutaj należy zwiększyć świadomość pacjentów w tej kwestii. Nikotynizm nadal, mimo wielu kampanii antynikotynowych, jest dość popularny. Niestety liczby zachorowań na raka płuca stale się zwiększają. Uważam, że to dlatego, że pacjenci myślą, że ich to nie dotyczy. Również widok pacjentów onkologicznych może być przestrogą – są to osoby skrajnie szczupłe z utrzymująca się dusznością, co jest niezwykle wykańczające.

Czujność onkologiczna u lekarzy pierwszego kontaktu – na co zwrócić uwagę. Jak odróżnić symptomy nowotworu płuca od kaszlu palacza czy infekcji?

Objawy raka płuca nie są do końca specyficzne, dlatego czujność onkologiczna na każdym kroku jest kluczowa. Przykładowo może to być ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, jednak nie tylko rak płuca daje takie symptomy. Dość późnym objawem nowotworu płuca jest np. krwioplucie, czy też spadek masy ciała. Natomiast jeśli pacjent cierpi na nawracające infekcje w postaci zapalenia płuc, to powinien być sygnał do gruntowego przebadania. Często nowotwór ten diagnozowany jest „przy okazji” podczas badania obrazowego płuc z innej przyczyny, np. urazu w wyniku wypadku komunikacyjnego. Diagnostyka w celu wykrycia raka płuc jest rozszerzana także do tomografii klatki piersiowej z kontrastem, ponieważ nie każde RTG jest w stanie pokazać zmiany. 

Jaką dałby Pan Doktor radę pacjentom z podejrzeniem raka płuca? Co powinni zrobić, aby ich ścieżka diagnostyczna i leczenia była możliwie jak najkrótsza?

To, co bym poradził takim pacjentom to dbanie o siebie i zaprzestanie palenia tytoniu, co jest podstawą, jeśli chory pali. Leczenie (ale też diagnostyka) jest zależne od lokalizacji guza oraz rodzaju raka płuca. Dzielimy je na drobnokomórkowe (15 proc. wszystkich nowotworów płuc) oraz niedrobnokomórkowe. Te pierwsze są o wiele groźniejsze i mają tendencje do szybszego rozsiewania się, a nawet nawrotów. Niedrobnokomórkowe we wczesnym stadium (bez przerzutów) mają szanse na całkowite wyleczenie za sprawą operacji. 

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na dostęp pacjentów onkologicznych do służby zdrowia?

W pandemii byliśmy zmuszeni do ograniczenia się do interwencyjnego ratowania ludzkiego życia. Nie mieliśmy warunków do diagnostyki nowotworów z powodu braku miejsc i ograniczonego personelu, czego skutki będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat.

Next article